Jurečka se „přehlédl“. 5000 korun na jedno dítě má získat méně rodin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na jednorázový příspěvek na děti nakonec dosáhne méně rodin. Vyplacení 5000 korun se totiž bude týkat jen domácností s příjmem do jednoho milionu korun hrubého za rok. Vláda původně oznámila, že se částka týká čistého příjmu. „Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám,“ napsal na twitter ministr práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
„Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do 1 mil. Kč hrubého,“ opravil Jurečka oznámení vlády po středečním jednání. „Nechci se vymlouvat, v poznámkách jsem měl i jiné varianty, které se odvíjely od čistého příjmu a přehlédl jsem se,“ dodal.
Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do 1 mil. Kč HRUBÉHO. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám. Nechci se vymlouvat, v poznámkách jsem měl i jiné varianty, které se odvíjely od čistého příjmu a přehlédl jsem se. Děkuji za pochopení.
— Marian Jurečka (@MJureka) April 30, 2022
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) chce vláda balíčkem opatření zmírnit dopady růstu cen. Podle Jurečky se příspěvky původně týkaly 2,1 milionu dětí do 18 let a rodiny s příjmem do milionu korun by měly podporu dostat nejpozději do konce srpna. Nyní však na příspěvek dosáhne zřejmě méně domácností. Příspěvek by měl upravit zákon, který připraví ministerstvo práce. Vláda ho po schválení předloží Parlamentu. Psali jsme o tom zde.
Krok však kritizoval například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Budeme to financovat z dluhu, který ty samé děti budou muset splácet i s krvavým úrokem,“ uvedl na twitteru Kalousek. Opatření vlády považuje to za „volební úplatek“ před zářijovými volbami. Stát na něj vynaloží přes 10 miliard korun. Více jsme o tom psali zde.
Ke kritice se přidal také ekonom Lukáš Kovanda. „Fialova vláda se tak rozhodla pokračovat v tradici Babišova kabinetu. Akorát se zaměřuje na děti, a ne na důchodce,“ prohlásil. „O adresnosti stále nemůže být řeč, když mimořádnou dávku rozdělí mezi zhruba dvě třetiny domácnostní s dětmi do 18 lety. Opět se nesystémově vyplácí veřejné peníze,“ dodal Kovanda s tím, že kdo kritizoval rouškovné Babišovy vlády, která v roce 2020 činila rovněž 5000 korun, musí kritizovat i „rouškovné pro děti“ vlády Fialovy.