Odvolání ze školského výboru

„Není to pomsta“. ODS má novou strategii, jak odvolat Klause ml.

Odvolání ze školského výboru
„Není to pomsta“. ODS má novou strategii, jak odvolat Klause ml.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Václav Klaus mladší bude dnes opět čelit svému odvolání ze školského výboru. Post předsedy totiž podle dřívějšího uspořádání patří ODS, která si pozici nárokuje pro svého poslance Karla Krejzu, jehož chce do výboru nově nominovat místo Klause. Občanští demokraté už se svou snahou odstranit Klause mladšího z čela výboru v minulosti narazili. Členové školského výboru se tehdy za něj jednoznačně postavili.

Občanská demokratická strana se nevzdává snahy sesadit Václava Klause mladšího po odchodu ze strany ze školského výboru. Jen volí novou strategii. ODS nyní navrhuje Klause z výboru zcela odvolat a nahradit svým poslancem Karlem Krejzou. „Rozdělení míst mezi strany ve sněmovních výborech vychází z jednacího řádu, tedy ze zákona. Není to žádný výmysl ODS, či pomsta vůči Václavu Klausovi mladšímu. Ten již není členem naší strany. ODS má nyní ve školském výboru dva zástupce a dle poměrného systému má mít tři. Proto trváme na změně ve školském výboru,“ řekl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Václav Klaus mladší se k rozhodnutí ODS chce vyjádřit dnes ve sněmovně. Už dříve však odmítl z čela výboru odejít, protože k němu nemá důvod.

Podporu má ODS od Pirátů, kteří podle Mikuláše Ferjenčíka respektují dohodu sněmovny o rozložení výborů. „Ve chvíli, kdy pan Klaus byl na základě svých ostudných výroků vykopnut z ODS, logicky nemá nárok na to být předsedou školského výboru,“ řekl Ferjenčík. I šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek prý respektuje nárok ODS na tři členy výboru. Logické by mu však nejdříve přišlo, kdyby ODS Klause mladšího nejprve odvolala a následně nominovala svého zástupce.

Oproti tomu SPD považuje nárok ODS za falešný. „ODS sama tento princip porušila, když prosazovala odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny. Klub ODS, včetně poslance Klause, tehdy podpořil odvolání Tomia Okamury bez ohledu na princip poměrného zastoupen,“ uvedla strana v prohlášení s tím, že Václav Klaus mladší po odborné stránce patří do školského výboru.

Neúspěšné snahy o odvolání

S podobnou snahou o odstranění Klause mladšího přišel včera i sociálnědemokratický poslanec Petr Dolínek. Ten požadoval, aby sněmovna vyzvala školský výbor k volbě nového předsedy do dvou týdnů. Hlasování však skončilo pro odpůrce Václava Klause mladšího debaklem, kdy Dolínkův návrh podpořilo 68 ze 182 poslanců. Klub ODS navíc nebyl jednotný. Během hlasování se zdržel Jan Skopeček, Vojtěch Munzar, Pavel Blažek a Zuzana Majerová Zahradníková.

Na začátku dubna se odvolání Klause mladšího projednávalo na školském výboru, kde čelil potenciálnímu nástupci Martinu Baxovi. V tajné volbě však Baxa obdržel pouze 6 hlasů z 21 přítomných členů výboru. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura přitom už dříve avizoval, že má od předsedů všech stran ujištění, že post šéfa výboru dostane znovu ODS. Ve školském výboru mají převahu kluby ANO, SPD a KSČM s patnácti hlasy.