nízkonákladová aerolinka

Krize aerolinky. Ryanair stahuje pětinu letadel, v ohrožení je stovka pilotů

nízkonákladová aerolinka
Krize aerolinky. Ryanair stahuje pětinu letadel, v ohrožení je stovka pilotů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair stáhnou na zimní sezonu pětinu letadel ze své základny v Dublinu. Stovce pilotů a 200 členům palubních posádek pak dopravce oznámil, že od 28. října jejich služby možná nebude potřebovat. Společnost, která prožívá nejhorší týden za 30 let své existence, obviňuje stávkující zaměstnance z rušení letů po celé Evropě.

Asi čtvrtina pilotů ze základny v Dublinu v úterý uspořádala za dva týdny už třetí 24hodinovu stávku. Ve středu vstoupily do dvoudenní stávky kabinové posádky v Itálii, Španělsku, Portugalsku a Belgii. Ryanair musel zrušit přes 12 procent letů.

Společnost očekává, že kvůli snížení dublinské flotily z 30 na 24 letadel uzavře několik tras a na jiných sníží frekvenci letů. Stroje přesune na svou polskou součást Ryanair Sun, která se slibně rozvíjí. Nadbytečným pilotům a palubním zaměstnancům nabídne přechod do Polska.

Konflikt se zaměstnanci začíná mít negativní dopady na celkové hospodaření podniku. V pondělí Ryanair oznámil pokles čtvrtletního zisku po zdanění meziročně o 20 procent na 319 milionů eur (8,2 miliardy Kč).

Ryanair létá z 86 základen do 37 zemí včetně České republiky. Z hlediska počtu přepravovaných cestujících je evropskou jedničkou, loni služeb firmy využilo na 130 milionů cestujících.

Loni v prosinci se Ryanairu podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby ale nedokáže s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. O vstupu do stávky nyní hlasují německé odbory Vereinigung Cockpit, výsledek má být znám ještě v červenci, uvedla agentura Bloomberg.

,

25. července 2018