„Pokud zvládáte situaci, nemusíme se angažovat,“ reaguje Prymula na kritiku starosty Blahy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
"Nemusíme se angažovat." Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) má v plánu plošné testování na covid-19. V úterý uvedl, že testování pravděpodobně začne za dva týdny. Pilotní projekt by měl začít na Uherskohradišťsku, nicméně starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) se k tomuto kroku staví kriticky. To za dané špatné nákazové situace v regionu Prymulo rozčililo.
"Nechceme tím testováním zatěžovat nemocnice, které jsou v akutní fázi," doplnil dřívější informaci o tom, že pilotní projekt začne na Uherskohradišťsku. Tento region má nejvyšší nárůsty na počet obyvatel a v tamní nemocnici je více než stovka nakažených.
Starosta Stanislav Blaha kritizoval, že město nemá o záměru ministerstva žádné informace. "Přečetli jsme si to z twitteru. Není to šťastné ve chvíli, kdy takovou informaci vypustí, aniž by řekl detaily, jak to celé má probíhat, kdo to bude zajišťovat," řekl v pátek novinářům Blaha. Na jednání na krajské hygienické stanici se podle něj od záměru distancovala řada odborníků včetně zástupců praktických lékařů.
"Lidé v okrese Uherské Hradiště si nezaslouží, aby byli jakýmisi pokusnými králíky v laboratoři pana ministra Prymuly," uvedl Blaha. Dodal, že osobně nemá nic proti otestování nějakého vzorku populace, pokud však má být testování plošné, ale zároveň dobrovolné, postrádá to podle něj logiku. "Lidé chtějí jasné informace, aby věděli, na čem jsou," uvedl.
Roman Prymula uvedl v sobotu na Twitteru, že reakce starosty jej překvapila. "Jestli probíhal nějaký experiment, tak to byly různé slavnosti, které probíhaly v daném regionu a které zapříčinily obrovský nárůst. Jsme v situaci, kdy chceme pomáhat regionům, které mají největší problémy. Testování určitě není experiment. Pokud si Uherské Hradiště myslí, že zvládne situaci samo, nemusíme se angažovat," reagoval ministr na sociální síti.
Starosta Uherského Hradiště @StanislavBlaha odmítá pilotní projekt plošného testování. Lidé si prý nezaslouží, aby byli pokusnými králíky. Zde má reakce. pic.twitter.com/QrtH52XCwm
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 17, 2020
Podle starosty s detaily nebyl seznámen ani hejtman, ani on jakožto starosta okresního města. “Nekritizoval jsem samotné plošné testování. Kritizoval jsem nekomunikaci ze strany ministra. Lidé v okresu Uherské Hradiště jsou v napětí a pod obrovským tlakem a zaslouží si jasnou a srozumitelnou komunikaci. Za této situace se o takto rozsáhlém opatření dočítáme z Twitteru pana ministra,” sdělil deníku Echo24.
“Na jednání, které svolala na pátek ředitelka krajské hygieny, se všichni odborníci divili, jak by takto rozsáhlá akce měla být personálně zabezpečena. Zásadně nesouhlasili ani zástupci praktických a dětských lékařů, kteří by údajně měli to testování zajišťovat," reaguje Blaha.
V reakci na video ministra zdravotnictví mu zároveň není jasné, o kterých akcí Prymula ve videu mluví. "Které jsou ty akce, na kterých nebyla dodržována platná opatření ministra zdravotnictví? A měly starostové možnost rušit akce, které nepořádaly města a obce? Rád bych opravdu konkrétní odpověď," říká starosta.
V úterním projevu k národu ministr uvedl, že testování bude pomocí antigenních testů s výsledkem do 15 minut. "Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Pokud by se nám je povedlo zajistit, tak testování by pro všechny občany bylo zdarma," uvedl tehdy. Pokud by se celoplošné testování povedlo, získá Česko podle něj cenná data o šíření viru a podaří se nastavit výrazně cílenější systém karantény. Podobně se celoplošně testuje například v Jižní Koreji, Dánsku nebo Lichtenštejnsku.
Plošné testování plánuje i Slovensko
Slovensko plánuje otestovat na koronavirus všechny obyvatele, patrně s výjimkou dětí do deseti let. Zatím ale nebylo rozhodnuto, zda test bude povinný. Vyplývá to ze sobotního prohlášení premiéra Igora Matoviče. V nejrizikovějších okresech by se bezplatné testování mělo konat příští víkend, v ostatních regionech za dva týdny, tedy na Dušičky. Následně by se testy měly jednou zopakovat. Pětimilionové Slovensko v posledním období zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, za poslední den přibylo 1968 případů koronavirové infekce.
"Bude to operace, jakou Slovensko nezažilo. Pokud se rozhodneme, že to má být povinné testování, musíme změnit zákon," uvedl Matovič. Pozitivně testovaní by následně zůstali v domácí karanténě. Bližší informace ohledně plošného testování úřady zveřejní patrně v příštích dnech.