Zlehčování historie

Hitler? Malá kaňka na jinak velkolepé historii Německa, prohlásil šéf AfD

Zlehčování historie
Hitler? Malá kaňka na jinak velkolepé historii Německa, prohlásil šéf AfD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Éra nacistického Německa byla jen malou skvrnkou na jinak skvělé tisícileté historii země, pronesl spolupředseda krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland. Na sobotní tiskové konferenci v německém Seebachu hovořil k mladým členům strany o úspěšné minulosti země. Bagatelizování zločinů nacistického režimu je v Německu vnímáno jako velmi problematické a Gauland za svůj výrok sklidil kritiku, napsal server Deutsche Welle. 

„Jen ti, kteří vezmou na vědomí historii, budou mít sílu změnit budoucnost,“ nechal se slyšet Gaulland v rámci svého projevu. „Hitler a nacisté jsou jen ptačí výkal na úspěšné tisícileté historii Německa.“ „Ano, přijímáme naši zodpovědnost za oněch 12 let, ale máme úžasnou minulost. A ta, drazí přátelé, trvalá déle než těch blbých 12 let,“ jsou některé věty, které na konferenci zazněly. 

Rozhořčené reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Padesát milionů mrtvých v druhé světové válce, holokaust, totální válka – a nazývat to ptačím výkalem je veliká facka do tváře obětí a taková relativizace toho, co se ve jménu Německa dělo,“ ohradila se Annegret Kramp-Karrenbauerová, tajemnice křesťanské CDU pro Die Welt.

Marco Buschmann ze Svobodné demokratické strany hovořil podobně. „Jakýkoliv politik, který záměrně zlehčuje nacistický diktát a holokaust, prozrazuje, jak neblahý je jeho náhled,“ řekl. „Ptačí výkal, to si myslím o nacismu,“ napsal zase na Twitteru Gaullandův spolustraník Christian Lü.

Sedmasedmdesátiletý Alexander Gauland je spolupředsedou strany. AfD se po zářijových volbách stalo třetí nejsilnější partají v zemi, před něj se dostala jen CDU/CSU Angely Merkelové a němečtí sociální demokraté. Podle místních médií Gauland v minulosti opakovaně vystupoval proti islámu a prohlašoval, že Německo by mělo pyšné na své veterány z první a druhé světové války. 

, jhr

2. června 2018