OSN: Nálety Ruska i USA zabily loni v Sýrii i mnoho civilistů

OSN: Nálety Ruska i USA zabily loni v Sýrii i mnoho civilistů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nálety Ruska i koalice vedené Spojenými státy zabily loni v Sýrii i mnoho civilistů. V Ženevě na to v úterý upozornila vyšetřovací komise OSN. Podle její zprávy se Moskva dopustila i možného válečného zločinu. Z těch experti viní i radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS) a další povstalce proti syrské vládě, které připsali protiprávní chemické útoky.

Válečný zločin mohou prý představovat ruské nálety z 13. listopadu, které zasáhly tržiště ve městě Atárib západně od Halabu (Aleppa). V jejich důsledku zemřelo v této rebely ovládané oblasti nejméně 84 osob, včetně šesti žen a pěti dětí.

"Dostupné informace ukazují, že údery provedl ruský letoun, který používal neřízené zbraně, včetně výbušných," citovala ze zprávy agentura AFP. Vyšetřovatelé Moskvu nepodezírají, že na civilisty útočila záměrně. Tvrdí ale, že nasazení nerozlišujících zbraní v civilisty zalidněné oblasti může být samo o sobě válečným zločinem.

Koalici vedené USA komise vyčetla březnové nálety na školu poblíž Rakky. Tehdy zemřelo 150 lidí, tedy zhruba pětkrát více než uváděl Pentagon. Vyšetřovatelé OSN nenašli důkazy, že se ve škole skrývali členové teroristické organizace Islámský stát. Naopak tam přebývali vysídlení civilisté, což prý šlo snadno zjistit. Útok na školu je tak porušením mezinárodního humanitárního práva, míní komise.

IS i další povstalecké skupiny viní vyšetřovatelé z válečných zločinů, jako je zabíjení civilistů nebo jejich používání coby lidských štítů. Syrské vládě prezidenta Bašára Asada zpráva připsala protiprávní chemické útoky v rebely kontrolované východní Ghútě, uvedla agentura Reuters.

Předseda komise Paulo Pinheiro řekl, že jeho tým není soudním tribunálem a nemá pravomoc postoupit ve vyšetřování dál.

V pořadí již 15. zpráva komise se soustředí na šest měsíců od července do ledna. Zakládá se na informacích z dokumentů a satelitních snímků a také ze stovek rozhovorů s oběťmi a svědky útoků. Ty probíhaly v zahraničí nebo po internetu, protože Damašek nikdy nepovolil vyšetřovatelům vstup do země.

Asadův režim, jenž nad povstalci vítězí, podporují vojensky a diplomaticky Rusko a Írán. Různým složkám opozice včetně IS pomáhaly či stále pomáhají Turecko, monarchie Perského zálivu, USA a některé další západní státy.

Válka v Sýrii začala v březnu 2011 krvavou represí proti účastníkům protivládních demonstrací. Zatím si podle OSN vyžádala přes 320.000 mrtvých a miliony uprchlíků, kteří pobývají hlavně v zemích sousedících se Sýrií a v Evropě.

,