Zaplněné Václavské náměstí vyzvalo premiéra Babiše k odstoupení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výzvou k odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřeli organizátoři dnešní protest před zaplněným pražským Václavským náměstím. Na demonstraci svolané již počtvrté kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) i předtím zněla především kritika premiéra kvůli střetu zájmů či spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB). Projevy upozorňovaly také na trestní stíhání, kterému čelí v případu Čapího hnízda.
Na pražském Václavském náměstí protestestovalo proti vládě podle organizátorů asi 50.000 lidí. Projevy na demonstraci svolané původně za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se spíše než na stav justice soustřeďují na kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO), jeho údajný střet zájmů či počínání vlády v sociální oblasti a ochraně přírody. Předseda organizujícího spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář vyzval předsedu vlády k televiznímu duelu. Při nesplnění podmínek mají protesty pokračovat i příští dva úterky.
"Vyzýváme vás, obhajte své kontroverzní kroky veřejně, přestaňte mlžit a postavte se mi jako chlap v televizní debatě," uvedl Minář na Babišovu adresu. Demonstranti podle Mináře požadují demisi Benešové, přijetí pojistek pro nezávislost justice a Babišovo vystoupení v televizním duelu. Pokud v něm premiér nedokáže, že protesty nemají racionální základ, mají demonstrace v dalších týdnech pokračovat. Za týden by se měli lidé sejít v regionech, o týden později 4. června znovu v centru metropole.
K demonstrantům promluvili například pražský biskup Václav Malý, zpěvák Tomáš Klus či bývalý hokejista Dominik Hašek. Někdejší reprezentační brankář kritizoval údajnou Babišovu spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB). "V čele vlády stojí nejen trestně stíhaný člověk, ale především bývalý agent StB. Člověk, který se za bývalého režimu upsal ďáblu, aby z toho měl osobní prospěch," prohlásil.
Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) upozorňovala na nedostatek financí pro sociální projekty v obcích. Právnička Anna Dolejská popisovala unijní šetření údajného Babišova střetu zájmu. "Je nutné, aby společnosti holdingu Agrofert nepobíraly dotace. Pokud budou pobírat dotace, není Andrej Babiš oprávněn setrvat ve vládě ČR. Chce-li setrvat ve vládě, nemůže být nadále skutečným majitelem Agrofertu," řekla. Babiš svou společnost převedl do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů.
Demonstranti přišli například s transparenty "Nejsme slepí!", "Benešová Marie mé zločiny zakryje" nebo "Babiš je zlo". Lidé na mnoha nápisech odkazují na města a regiony, odkud dorazili.
Dnešní protest proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti spojený s požadavky demise premiéra Andreje Babiše zaznamenaly zahraniční tiskové agentury. Některé uvádějí, že demonstrace jsou stále početnější, a americká AP píše, že místo dřívějšího Staroměstského náměstí tentokrát organizátoři zvolili pro akci mnohem větší Václavské náměstí.
Ministr spravedlnosti má v Česku významnou kontrolu nad prokuraturou a protestující jsou znepokojeni, že nová ministryně byla jmenována do funkce krátce po dubnovém obvinění premiéra Andreje Babiše, píše AP. Upozorňuje, že Benešová jako poslankyně hlasovala proti žádosti policie, aby byl Babiš zbaven poslanecké imunity.
Populistický premiér Babiš čelí podezření ze zpronevěry subvencí Evropské unie a ministryně spravedlnosti Benešová může ovlivňovat činnost prokuratury, napsala německá agentura DPA s odvoláním na tvrzení Babišových kritiků. Dodává, že Benešová je považována za "důvěrnici" prezidenta Miloše Zemana, a poznamenává, že na demonstraci byli mimo jiné katolický biskup Václav Malý nebo slavný hokejový brankář Dominik Hašek.
Rakouská agentura APA upozornila, že jde o čtvrtou demonstraci proti Benešové. Napsala, že účastníci protestu volali po demisi nové ministryně i premiéra a žádali nezávislou justici. Stejně jako další agentury také APA uvádí, že podle organizátorů přišlo na Václavské náměstí 50.000 lidí.
Na rozdíl od minulého týdne se nekonají souběžné protesty v dalších českých městech. Organizátoři se snažili tento týden dostat demonstranty ze zbytku republiky do Prahy, příští týden by naopak Pražané měli vyjet do regionů. Na náměstí dnes zněla hesla "Máme toho dost!", "Demisi!" či "Babiše do koše".
Předseda organizujícího spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) k televiznímu duelu. Při nesplnění podmínek mají protesty pokračovat i příští dva úterky.
Podle organizátorů je důvodem přesunu protestu větší kapacita Václavského náměstí, ale i symbolika, která se k němu váže. Přesun je také reakcí na rostoucí počet účastníků demonstrace.
V předchozích třech týdnech se demonstrace v Praze konaly v pondělí a vrcholily na Staroměstském náměstí. Z kapacitních důvodů, a také kvůli symbolice, nyní spolek Milion chvilek, který akce organizuje, vybral za místo protestu Václavské náměstí. Podle místopředsedy spolku Benjamina Rolla tím vyvrcholí část protestů, příští týden by se v případě nesplnění požadavků demonstrantů přesunuly akce do regionů.
Impulzem pro současné demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, kde je mezi obviněnými z dotačního podvodu i premiér Babiš.