Bude mít Německo muslimského kancléře? Přední křesťanský politik (CDU) by souhlasil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozruch na německé politické scéně vyvolal předseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu (Bundestag) Ralph Brinkhaus. Tento křeťanskodemokratický politik totiž v rozhovoru pro evangelickou zpravodajskou agenturu Idea prohlásil, že si umí představit, že by se v barvách jeho strany CDU mohl stát roku 2030 spolkovým kancléřem muslim.
"Proč ne?" zeptal se v rozhovoru s agenturou Idea. Předpokladem, aby se vyznavač islámu stal kancléřem, by podle Brinkhause bylo, aby "byl dobrý politik" a "zastával hodnoty a politické názory CDU". Do roku 2030 je sice ještě více než deset let, ale už dnes vidí Brinkhaus kariérní možnosti v CDU též pro nekřesťany. Připomíná, že v některých oblastech Německa přináleží k církvi jen zlomek obyvatel. Proto jsou podle něj v Křesťanskodemokratické unii srdečně vítáni také muslimové, kteří "sdílejí naše hodnoty - hájí lidskou důstojnost, osobní odpovědnost, solidaritu a ústavu".
Hlavně na východě Německa (bývalá NDR) nepatří většina obvyvatel k žádné ze dvou velkých církví. Společně tvoří dnes katolíci a evangelíci ve Spolkové republice jen zhruba 54 procent obyvatel. Jen loni ztratily citované církve kolem 700 tisíc členů. List Die Welt k tomu podotýká, že podle jedné nedávné studie drží hlavně starší lidi v jejich církvi obavy z islamizace země.
Pro šéfa frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Ralpha Brinkhause není rozhodující, jakou víru člověk vyznává. Důležité jsou jím zastávané hodnoty. CDU podle něj není žádné náboženské společenství, což ji odlišuje od katolické církve.
Pramálo nadšení nad Brinkmanovým výrokem projevil jeden nejmenovaný státní tajemník z CSU jednoho spolkového ministerstva. "To nyní určitě není žádné téma," řekl listu Bild.
Ve vztahu k islámu se však v CDU vyskytují i zcela opačné postoje. Třeba poslankyně Spolkového sněmu Veronika Bellmannová (CDU) ze Saska už loni dala jasně najevo, že ve své straně nechce žádné muslimy. Islámská víra je podle ní neslučitelná se členstvím v CDU. To platí i pro sekulární, nepraktikující muslimy. "Dnes se vydávají za sekulární a zítra zase za silně věřící," uvedla Bellmannová pro list Junge Freiheit.