KONTROLNÍ HLÁŠENÍ DPH

Něco promineme, sliboval Babiš. Za kontrolní hlášení padly pokuty za 763 milionů

KONTROLNÍ HLÁŠENÍ DPH
Něco promineme, sliboval Babiš. Za kontrolní hlášení padly pokuty za 763 milionů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za dva roky fungování kontrolního hlášení DPH padlo více než 21 tisíc pokut v celkové výši přes 763 milionů korun. Vyinkasovat se finanční správě povedlo zatím asi 200 milionů, třetinu pokut úředníci odpustili, zbytek ale stále vymáhají. V asi osmi tisících případů přitom padla nejvyšší padesátitisícová pokuta, kterou podnikatel dostane, pokud nepodá hlášení vůbec. Podle daňových poradců přitom pokuty nejčastěji dostávají malí podnikatelé.

„Daňoví poradci velmi často pro své klienty vedou účetnictví a plní povinnosti podání daňových přiznání a také kontrolního hlášení. Pokud jsou za tyto činnosti odpovědní, pak mají postupy, které chyby eliminují, proto se s pokutami v souvislosti s kontrolním hlášením nesetkají tak často. Pokud je klientem velká firma, pak má také interní postupy, které zajišťují plnění daňových povinností správně. Je to však nákladné. Proto obětí pokut jsou nejčastěji malé a střední firmy, které potřebné náklady nevynaložily či vynaložit nemohou,“ vysvětlil pro Echo24 daňový poradce a viceprezident Komory daňových poradců ČR Martin Tuček.

Pro takové firmy je také pokuta nejcitelnějším dodatečným nákladem na podnikání a pro některé může být i likvidační. Od roku 2016, kdy začal zákon platit, přitom úředníci rozdali pokuty, které převyšují 763 milionů korun. Když začaly padat nesmyslně vysoké pokuty, finanční správa i tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dostali pod kritiku ze stranu podnikatelů i daňových poradců.

Server Echo24 přinesl několik případů velmi vysokých a nesmyslných pokut. Například podnikatel v pohostinství dostal pokutu 30 tisíc korun, protože po něm chtěli úřednici potvrdit správnost zaslaných údajů a on se k tomu dostal s dvoudenním zpozděním. Ačkoliv hlášení bylo v pořádku, pokutě se nevyhnul. Stejně vysokou pokutu dostal jiný podnikatel, který se v kontrolním hlášení spletl o necelých sedm korun a chybu neopravil včas. Kontrolní hlášení přitom mělo bojovat s velkými daňovými úniky.

Více o vysokých pokutách za kontrolní hlášení čtete zde.

Babiš tehdy pod velkou kritikou ze strany podnikatelů i daňových poradců vše vyřešil tak, že rozhodl, že některé pokuty bude možné prominout. Opozice to označila za předvolební trik a Babiše za „hasiče, který nejdříve něco zapálí a poté to hasí“.

Jenže odpouštění nepomohlo a k poklesu pokut ani po roce fungování nedošlo, právě naopak. Za rok 2016 padly sankce „jen“ za 88 milionů korun, v následujícím roce to bylo už 675 milionů korun. V prvním roce se mohli podnikatelé dočkat až dvou odpuštěných pokut, v loňském roce to už ale byla jenom jedna. Úředníci za dva roky odpustili 5 832 pokut v celkové výši téměř 158 milionů korun. Podle odborníků má přitom kontrolní hlášení DPH řadu slabých míst, které zvyšují „chybovost“.

Alarmující je také to, že více než 44 procent udělených pokut v roce 2017 bylo těch nejvyšších padesátitisícových. Celkově se jednalo o pokuty za 431 milionů korun. „Uvedená statistická hodnota 8 627 je počet případů nepodání kontrolního hlášení DPH ani v náhradní lhůtě stanovené výzvou správce daně a týká se neplnění povinností v roce 2017. Tento počet zahrnuje jak jednorázová nepodání, tak počet udělených pokut daňovým subjektům, které opakovaně nepodaly kontrolní hlášení, což zejména zapříčiňuje nárůst počtu případů u této pokuty,“ uvedla pro server Echo24 Klára Křehlová z finanční správy.

Mezi podnikateli, kteří nejvyšší pokutu dostali, jsou tak podle finanční správy nekontaktní či jinak problémové subjekty nebo nespolehlivý plátci DPH. Těch by mohlo být i několik stovek.

V roce 2016 padlo 2015 pokut v celkové výši 88 290 000 Kč. Podle data splatnosti nebyla v roce 2016 prominuta žádná pokuta. Vyinkasováno bylo na pokutách 5,98 milionů korun.

V roce 2017 padlo 19 501 pokut v celkové výši 675 201 000 Kč. Prominuto bylo v roce 2017 5 832 pokut v celkové výši 157 801 000 Kč. Na pokutách finanční správa vybrala 173,3 milionů korun.

V letošním roce vybrala finanční správa na pokutách 33 milionů korun.

Data: Finanční správa