Nelegální studny

Ve Španělsku je přes milion nelegálních studní. Téma rezonuje po smrti chlapečka, do jedné spadl

Nelegální studny
Ve Španělsku je přes milion nelegálních studní. Téma rezonuje po smrti chlapečka, do jedné spadl

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Po smrti dvouletého chlapce, který spadl do jedné z nelegálních španělských studen, rezonuje jihoevropskou zemí problém, jenž Španělsko má, a sice více než milion studní vyvrtaných bez povolení. Informuje o tom server Deutsche Welle. Po smrti dvouletého batolete jménem Yulen, které záchranáři po dvou týdnech pátrání nalezli mrtvé ve vesnici Totalán nedaleko Malagy, vyplula na povrch skutečnost, jak ohromné množství nelegálních stuedn se na území Španělska nachází. Podle expertů je jich přes milion.

Nelegální studny nejsou ve Španělsku nic nového. Zemědělci je už po desetiletí využívají k zavlažování, a to zejména v létě, kdy v této suché jihoevropské zemi chybí voda. Loni zasáhlo Španělsko, stejně jako zbytek Evropy, výrazné sucho. I kvůli tomu počet načerno postavených studen ještě vzrostl.

Deutsche Welle připomíná, že v roce 2017 musela čtvrtina okresů vyhlásit krizové stavy kvůli velkému nedostatku vody. V roce 2017 pak vodní nádrže zaznamenaly historická minima, zaplněny byly jen ze 43 %. 

Nedostatek vody vede i k výraznému poklesu objemu produkované energie z vodních elektráren. Proto musejí Španělé více spoléhat na zemní plyn nebo uhlí. 

Španělsko je přitom významným producentem ovoce a zeleniny. K masovému pěstitelství těchto plodi je ale třeba hodně vody na zavlažování. V zemi se tak už déle diskutuje o možné změně pěstovaných plodin tak, aby nebylo potřeba tolik vody. Na evropské úrovni by pak mohlo být jedním z řešení neposkytování dotací těm zemědělcům, kteří využívají neschválené studny.

K tragédii, pri níž zemřel po pádu do jedné takové nelegální studny dvouletý chlapec, došlo letos v půlce ledna v hornaté oblasti provincie Málaga, když byl hoch s rodiči venku. Batole spadlo do 100 metrů hluboké nechráněné šachty, jež má v průměru jen zhruba 25 centimetrů. Zoufalé a podle kritiků dosti improvizované snahy o jeho záchrabu sledoval doslova celý svět. Záchranáři vyhloubili postupně několik šachet, aby se k dítěti bezpečně dostali. Museli přitom být nanejvýš opatrní, neboť v prvních dnech byla ještě šance, že by chlapec mohl být živý. V poslední fázi osm horníků a policistů odstraňovalo horninu ručně. Chlapec uvázl a zemřel zhruba ve dvou třetinách šachty

9. února 2019