Ropa z Ruska

Z Ruska k nám teče znečištěná ropa. Německo už zastavilo odběr

Ropa z Ruska
Z Ruska k nám teče znečištěná ropa. Německo už zastavilo odběr

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr svolal kvůli znečištěné ruské ropě, jejíž odběr evropské státy zastavují, na pondělí poradní skupinu, kde jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami. ČTK to řekl mluvčí SSHR Jakub Linka. Důvodem podle něj je získání podrobných informací o aktuálních dodávkách do ČR.

„Bude nás zajímat, jestli tyto problémy s kvalitou ruské ropy mohou mít dopad na zásobování ČR pohonnými hmotami,“ uvedl dnes Švagr. Běloruská agentura Belta uvedla, že Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem.

Nákup kontaminované suroviny z ropovodu Družba zastavilo Německo a podle agentury Reuters, která se odvolává na dva nejmenované zdroje, i Česká republika. Znečištěná ropa by mohla poškodit rafinerie. Český státní provozovatel ropovodů Mero dnes odpoledne uvedl, že ropu stále přepravuje podle původního harmonogramu a k přerušení dodávek zatím nedošlo.

Polské úřady uvedly, že dokud se záležitost nevysvětlí a dokud nebude vyčištěn přepravní systém, bude Polsko využívat ropu ze svých zásob. Rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, uvedla, že výroba v rafinerii se nezastaví, a alespoň prozatím ani nebude omezena. Firma bude využívat ropu ze Saúdské Arábie, která se dopravuje po moři do Gdaňsku a pak do rafinerie v Plocku na severozápad od Varšavy.

Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl dnes odkázal na své středeční vyjádření. „O problému jsme byli informováni. Nyní čekáme na kompletní zprávu a poté rozhodneme o dalších krocích,“ uvedl ve středu. Firma v Česku provozuje rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinérií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinerii připadá necelých šest milionů tun.

Objem dodané ropy zveřejňovalo Mero do doby, než se Unipetrol stal v roce 2015 jediným vlastníkem někdejší České rafinérské. V roce 2014 bylo do ČR dodáno celkem 7,48 milionu tun ropy, z toho ropovodem Družba 3,85 milionu tun. Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie. Ruské ministerstvo energetiky sdělilo, že monopolní provozovatel ropovodů Transněfť se snaží problém odstranit co nejdříve.

Švagrem svolanou pracovní skupinu tvoří mimo jiné představitelé České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a firem Unipetrol, Mero, MOL, Čepro, OMV a Shell. Jde o jednu z pracovních skupin Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO), která je poradním orgánem předsedy SSHR a zabezpečuje koordinaci nouzových vnitrostátních opatření. Mimo stavy ropné nouze zasedá NESO podle potřeby, nejméně však jednou za rok.

,

25. dubna 2019