Britové neustoupí od ultimáta kvůli Skripalovi, Rusko ho odmítlo

Britové neustoupí od ultimáta kvůli Skripalovi, Rusko ho odmítlo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rusko nereagovalo na britské ultimátum žádající vysvětlení, jak se do země dostala Sovětským svazem vyvinutá nervová látka Novičok, která podle Londýna otrávila bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Oznámilo to ruské velvyslanectví v Londýně, napsala dnes agentura Reuters. Londýn požadoval od Moskvy odpověď do úterní půlnoci.

"Rusko nebude odpovídat na ultimátum Londýna, dokud neobdrží vzorek chemické látky," sdělil mluvčí ruské ambasády. Velvyslanectví také zopakovalo, že Rusko za otravou Skripala nestojí, a varovalo, že jakékoli odvetné opatření vyvolá ruskou odpověď.

Britská premiérka Theresa Mayová obvinila z útoku nervovou látkou Rusko. Moskvě pak Mayová poskytla čas do úterní půlnoci, aby vysvětlila, jak se substance vyvinutá sovětskou armádou dostala do Británie, jinak bude Londýn čin považovat za "nezákonné užití síly ruským státem proti Spojenému království".

Mluvčí britské vlády uvedl, že se ve středu sejde Národní bezpečnostní rada, na které její členové zváží reakci na Skripalův případ. Podle britských médií by jí mohlo být vykázání ruských diplomatů z Británie či sankce vůči ruským oligarchům. 

Americký prezident Donald Trump v úterý řekl, že Rusko či kohokoli jiného odsoudí, až USA dostanou bližší informace o Skripalově případu - a budou-li s nimi souhlasit. V rozhovoru s Mayovou se pak s ní shodl, že ruská vláda musí jednoznačně vysvětlit, jak to, že při incidentu byla použita nervově paralytická látka vyvíjená v sovětských laboratořích.

Německá kancléřka Angela Merkelová v telefonickém rozhovoru ujistila Mayovou, že bere velmi vážně obvinění Londýna, že za útokem stojí Rusko. I ona souhlasila, že Moskva musí poskytnout vysvětlení. Pokud by se prokázalo, že za ním stojí Rusko, byl by to podle šéfa německé diplomacie Sigmara Gabriela velmi vážný incident.

Solidaritu s Británií vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v Bruselu uvedl, že Británie může v kauze počítat se solidaritou EU. Použití nervové látky při útoku na civilisty odsoudila také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Nervově paralytickou látku Novičok (Nováček) označovanou svého času za nejmocnější chemickou zbraň světa podle Kommersantu vyvinuli pracovníci ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) koncem 80. let minulého století. Dostali za ni prý Leninovu cenu, jedno z nejvyšších sovětských státních vyznamenání.

Ruská agentura Interfax s odvoláním na Vila Mirzajanova, jednoho z hlavních tvůrců nervové látky Novičok, uvedla, že Skripal ani jeho dcera Julija nemají po otravě ani při těch nejpříznivějších okolnostech šanci plně se uzdravit. Oba jsou po útoku ze 4. března v kritickém stavu v nemocnici. Mirzajanov, který podle ruských médií emigroval do USA, podle Interfaxu tvrdí, že látku Novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení substance bylo tajné.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová dnes uvedla, že policie prověří po útoku na Skripala úmrtí několika dalších lidí v Británii, u kterých panuje podezření, že by za ně mohlo být zodpovědné Rusko. Mohlo by jít o případy úmrtí někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, nevyjasněnou smrt jednoho z nejbohatších ruských podnikatelů Borise Berezovského či předpokládanou otrava ruského podnikatele Alexandra Perepiličného.

,