Kauza Babišova Čapího hnízda – utajovaná zpráva OLAF je kompletně venku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo financí muselo zveřejnit závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) týkající se se týká vyšetřování farmy Čapí hnízdo kvůli dotačnímu podvodu. Farmu vlastnil původně vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), než ji převedl do svěřeneckého fondu. Kompletní dokument získala společnost Kverulant, která ho poskytla redakci Echo24.cz. Plné znění zprávy si můžete přečíst níže.
O zveřejnění zprávy rozhodl Městský soud v Praze na podnět společnosti Kverulant. Ministerstvo financí dosud zveřejnilo pouze část zprávy. Údajně byla kompletní zpráva OLAF sice již dříve zveřejněna, ale nikoliv ministerstvem financí, které pravost uniklé zprávy navíc nepotvrdilo.
„Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a úspěšně se soudil se o její uveřejnění,“ napsal ředitel společnosti Vojtěch Razima.
Kopie závěrečné zprávy OLAF k Čapímu hnízdu by Anonymous ndl6yxr on Scribd
Usnesení městského soudu v Praze z 22. června uvádí, že poskytnutí informace bylo částečně odepřeno po dobu, kdy její poskytnutí mohlo ohrozit schopnost orgánů činných v trestním řízení předcházet trestné činnosti. „Vzhledem k tomu, že žalovaný soudu sdělil svůj záměr uspokojit žalobce, předseda senátu mu k tomu stanovil lhůtu, jak je uvedeno ve výroku tohoto usnesení,“ píše v usnesení soudce Ladislav Hejtmánek.
Dříve uniklá zpráva tvrdila, že v kauze došlo k dotačnímu podvodu. Zároveň došla k závěrům, že v kauze docházelo k zatajování informací či rodinných vazeb. Uniklou zprávu OLAF kritizovala společnost Imoba, která farmu Čapí hnízdo. Tu původně vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), než ji převedl do svěřeneckého fondu. Firma zareagovala na ni s tím, že je „absurdní“.
„Úřad podlehl politickému tlaku,“ uvedl tehdy mluvčí Agrofertu i Imoby Karel Hanzelka. Proti tomu se ohradila tisková mluvčí úřadu Sandra Juncuová. „OLAF provádí vyšetřování nestranně a zcela nezávisle. To je jasně stanoveno v právním rámci, kterým se činnost úřadu OLAF řídí (nařízení č. 883/2013),“ sdělila deníku Echo24.
Obvinění z dotačního podvodu
Andrej Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo na Benešovsku. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert.
V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která před několika týdny spornou dotaci státu vrátila.