Kontroverzní jednání

Žádají rezignaci ministryně. Nucený odchod zástupce Tchaj-wanu vadí i lidovcům

Kontroverzní jednání
Žádají rezignaci ministryně. Nucený odchod zástupce Tchaj-wanu vadí i lidovcům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sjezd KDU-ČSL na návrh exministra kultury Daniela Hermana a dalších politiků odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a vyzval k její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). Podle lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové Nováková poškodila zájmy ČR. Bývalý místopředseda lidovců Herman zároveň vyzval, aby sjezd podpořil zachování celistvosti Ukrajiny, odsoudil ruskou agresi a podpořil zachování sankcí Evropské unie vůči Rusku.

„Sjezd KDU-ČSL striktně odmítá, aby ekonomickou diplomacii České republiky určoval velvyslanec Čínské lidové republiky. Odsuzuje jednání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a žádá její rezignaci,“ napsal Herman a další lidovci v návrhu, který pak delegáti schválili. Fakt, že byl zástupce Tchaj-wanu ze setkání vykázán, považuje „za naprosto nepřijatelný“. „Takovéto jednání je nejen nedůstojné a ponižující, narušuje dobré obchodní vztahy s Tchaj-wanem, ale je i v příkrém rozporu se zahraničně-politickým směřováním České republiky a s principy svobody a demokracie, k nimž se hlásíme,“ doplnil.

Tchaj-wan nemá v Česku velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Její ředitel Chung-I Wang je ale podle serveru Hlidacipes.org považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí. Čínský velvyslanec podle webu o odchod zástupce Tchaj-wanu požádal s tím, že je to v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny naplánované na 24. až 28. dubna.

Nováková prostřednictvím náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu o to, aby setkání opustili v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo. Postup ministerstva odsoudili senátoři z klubu Starostů, který je jednou ze dvou nejsilnějších frakcí v horní komoře. Taktéž žádají odvolání Novákové. Situaci s ní chce řešit ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podle Šojdrové Nováková poškodila zájmy České republiky. „Je v zájmu České republiky zachovat dobré obchodní vztahy s Čínou i s Tchaj-wanem. Než ale paní ministryně vykázala zástupce investorů z Tchaj-wanu, měla si uvědomit, že Tchaj-wan má u nás dvakrát větší počet investorů než Čína. Čína umožnila vznik 3000 pracovních míst a Tchaj-wan 17.000 pracovních míst,“ řekla Šojdrová. Na její návrh vyzve vedení KDU-ČSL poslance a senátory, aby se při navazování obchodních dohod dodržovala lidská práva.

Herman zároveň vyzval, aby sjezd podpořil zachování územní celistvosti Ukrajiny, odsoudil ruskou agresi a podpořil zachování cílených ekonomických sankcí, které Evropská unie uplatňuje vůči Rusku. V návrhu zaznělo také to, že má sjezd podpořit přijetí zákona, který uvaluje finanční a vízové sankce na ruské oligarchy podílejících se na porušování lidských práv. Delegáti to také schválili.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek zase uspěl s usnesením, v němž požadoval po sjezdu KDU-ČSL přijetí pěti bodů. Obsahují návrhy, že bezpečnost není samozřejmostí a strana uznává práci všech, kteří se na ní podílejí. Dále chce, aby strana viděla členství v NATO jako klíčové, byla pro aktivní přístup a zapojení ČR do operací NATO a OSN, ale také aby se apelovalo na prohloubení vzájemné spolupráce mezi strukturami EU a NATO a aby se navyšovaly výdaje na obranu na úroveň dvou procent HDP nejpozději do roku 2024.

,