Lhoták, Loos a rozmačkané ego

Lhoták, Loos a rozmačkané ego

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Retrospektiva Kamila Lhotáka

Kolekce 120 olejomaleb v sálech Obecního domu je největším výběrem raných děl i ikonických pláten oblíbeného českého autora 20. století. Projekt Retrospektiva, jenž přináší mozaiku Lhotákových obrazů ze státních a soukromých sbírek, nově představí i 19 doposud neznámých děl. Ta se pořadatelům podařilo vypátrat často i díky pouhé náhodě.

Výstava pořádaná Retro Gallery potrvá do 22. dubna 2018.

Skrytý poklad ruské literatury

Svazek novel a povídek ze 70. let od ruského autora Leonida Cypkina spatřil světlo světa poprvé roku 2005. Titulní novela Most přes řeku Něroč (1973) odráží autorovy děsivé zážitky z Minsku v době druhé světové války, kdy se přes „nárazníkové“ země převalovala střídavě sovětská a hitlerovská vojska. V Česku vychází tři roky po autorově románu Léto v Baden-Badenu.

Leonid Cypkin: Most přes řeku Něroč. Prostor, 440 str.

Legenda britského rocku

Britští The Charlatans, držící ocenění za celoživotní přínos od magazínu Q, přijíždějí v čele se zpěvákem Timem Burgessem do Prahy představit svou poslední, třináctou desku Different Days. K její tvorbě přizvala kapela řadu hudebníků jako například někdejšího bubeníka Verve Pete Salisburyho či Stephena Morrise, bubeníka New Order a kdysi i Joy Division.

Koncert proběhne 21. února v MeetFactory.

Adolf Loos očima manželky Kláry

Výstava nabízí dosud málo známé rodinné fotografie i detailní informace ze zákulisí vzniku řady realizací otce moderní architektury. To vše očima Loosovy třetí a poslední manželky, plzeňské Židovky Kláry Loosové-Beckové. Expozice přiblíží její setkání s významnými evropskými osobnostmi i celou životní dráhu, jež byla násilně ukončena v rižském ghettu.

Výstava potrvá do 29.4. v brněnské vile Stiassni.

Komedie v rytmu Madridu

Americký muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení inspirovaný filmem Pedra Almodóvara přináší příběh o milostných dobrodružstvích několika madridských žen. Činoherní soubor Šaldova divadla nabídne divákům kromě situačního humoru trochu snění i napětí, hlavně pak hudbu skladatele Davida Yazbeka, vycházející tentokrát ze španělských rytmů a melodií.

Ženy na pokraji nervového zhroucení uvádí Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

Favorit letošních Oscarů

Fantasy thriller mexického režiséra Guillerma del Tora Tvář vody už obdržel hlavní cenu na festivalu v Benátkách, odnesl si ocenění za režii z udílení Zlatých glóbů a opanoval ceny filmových kritiků Critics‘ Choice Awards. Naposledy se s 13 nominacemi včetně kategorií nejlepší film a nejlepší režisér stal favoritem letošních Oscarů.

Tvář vody, USA, fantasy, romantický, thriller, 2017, 123 min. V kinech od 15. 2.

Rozmačkané ego se slaninou

„Plavat proti proudu, bojovat s perfekcionismem, egem i minulostí dá zabrat. Důležité ale je neztrácet humor a chuť k jídlu.“ Autorka kuchařek Nela zanechá jistoty v Praze a se slušnou dávkou odvahy odjede do Norska a následně na anglický venkov pracovat jako servírka. Do cesty se jí pletou svérázní hosté a neobyčejní muži, včetně Colina Firtha.

Lenka Požárová: Rozmačkané ego se slaninou. MOTTO, 272 str.

16. února 2018