Zákaz vystupování zvířat

Zakážou cirkusům zvířata? Rozhodne Tomanova expertní skupina

Zákaz vystupování zvířat
Zakážou cirkusům zvířata? Rozhodne Tomanova expertní skupina

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O osudu zvířat v cirkusech rozhodne expertní skupina ministerstva zemědělství. Ta posoudí podmínky chystaného zákazu pro drezuru zvířat. Dříve ministerstvo zastávalo postoj, že je pro úplný zákaz vystupování. Ve skupině zasednou zástupci ministerstva zemědělství, životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy či vybraných chovatelských svazů.

Ministr zemědělství Miroslav Toman inicioval založení skupiny z důvodu, že se k zákonu o ochraně zvířat proti týrání sešlo několik stovek připomínek. „Na drezuru zvířat v cirkusech panují ve společnosti i mezi odborníky protichůdné názory. K novele zákona se nám sešlo mnoho připomínek, jejich správné vypořádání bude chtít čas a také odbornou platformu lidí z různých oblastí. Proto jsem se rozhodl založit pracovní skupinu, ve které se sejdou zástupci zainteresovaných skupin a společně navrhnou konkrétní podmínky zákazu,“ řekl Miroslav Toman.

Proti skupině odborníků se ohradil majitel Cirkusu Humberto Hynek Navrátil. „Co to je za odborníky? Já jsem u cirkusu od svých pěti let. Zajímalo by mě, jakou mají kvalifikaci oni,“ řekl pro Echo24 Navrátil. 

Resort zemědělství se tematikou z prostředí cirkusů věnuje dlouhodobě. Už dříve totiž ministerstvo navrhlo zákaz drezury nově narozených primátů, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Plošný zákaz drezury je však pro cirkusáky nepřijatelný.„To není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě,“ řekl Jiří Berousek z Národního cirkusu Original Berousek.

Podle majitele Cirkusu Humberto není zákon zaměřen k ochraně zvířat. „Je to štvavá kampaň proti cirkusákům. Mnohdy se nejedná ani o zvířata, spíše jim vadíme my. Myslím si, že to je padesát na padesát,“ řekl Hynek Navrátil.

Dodal také, že už nyní jsou pravidla nastavena velmi přísně a jakékoliv týrání není možné. „Do zvířat a do péče jsme investovali hodně prostředků. Čtyřikrát do měsíce máme veterinární kontrolu, ze kterých máme protokoly, že je všechno v pořádku,“ řekl Hynek Navrátil. Majitelé cirkusů se pokusí společně vystoupit proti zamýšlenému zákazu. Zatím však není jasné, jakou formu obrany zvolí.

O ochraně zvířat se ve velkém začalo diskutovat po letním zátahu na zoopark v Bašti u Prahy. V parku probíhalo nelegální zabíjení tygrů, ze kterého je obviněn i provozovatel Ludvík Berousek. Ten podle majitele cirkusu Jiřího Berouska nemá s rodinou nic společného. 

„Je mi z toho smutno a divím se tomu. Celá kauza vznikla kvůli kůžím u pana Berouska, který s námi nemá nic společného. Ten člověk žádný cirkus nikdy neměl, pouze se tak jmenoval. Berouskové jsou proto z toho na mrtvici,“ řekl Hynek Navrátil.

Vystupování zvířat v cirkusech vadí také aktivistům, kteří nasbírali pod petici čtrnáct tisíc podpisů. Skupina Svoboda zvířat požaduje, aby se zákaz vystupování doplnil do připravované novely zákona o ochraně zvířat proti týrání. Na začátku října také protestovala stovka lidí před cirkusem Berousek na pražské Letné. Lidem se nelíbilo zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat, protest trval asi hodinu.

24. října 2018