Ale o čem byl první summit?

Trump se těší na druhý summit s Putinem, první považuje za úspěch

Ale o čem byl první summit?
Trump se těší na druhý summit s Putinem, první považuje za úspěch

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americký prezident Donald Trump i přes kritiku zákonodárců a médií trvá na tom, že pondělní summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl velký úspěch. Již se také těší na druhou schůzku, její termín ale nezmínil. Jako vcelku úspěšný hodnotí helsinský summit také Putin, podle kterého se ale v USA jisté síly snaží skutečný výsledek snižovat. K první oficiální schůzce Trumpa s Putinem ve čtvrteks list The Washington Post napsal, že američtí vládní činitelé se stále marně snaží zjistit, co šéf Bílého domu vlastně v Helsinkách dohodl.

"Těším se na druhou schůzku, abychom mohli začít uskutečňovat některé z mnoha věcí, o kterých jsme diskutovali, včetně tažení proti terorismu, bezpečnosti pro Izrael, jaderného odzbrojení, kybernetických útoků, obchodu, Ukrajiny, míru na Blízkém východě, Severní Koreje a dalšího," napsal americký prezident na twitteru.

Ačkoli Bílý dům opakovaně vyjmenoval témata, o kterých prezidenti v Helsinkách debatovali, podle The Washington Post konkrétní závěry známé nejsou. To podle deníku dokládá i fakt, že mluvčí ministerstva obrany USA nejsou schopni odpovědět na dotazy novinářů, jaký dopad může schůzka mít na americkou armádu.

Ve středu ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov uvedl, že jednání ve Finsku vyústilo ve "významná ústní ujednání" ohledně kontroly zbrojení. Putin prý rovněž Washingtonu předložil "specifické a zajímavé návrhy" spolupráce Ruska a USA v Sýrii.

Prezidentskou schůzku dosud nijak nekomentoval americký ministr obrany Jim Mattis, který se od začátku týdne neobjevil na veřejnosti. Velitel amerických sil na Blízkém východě Joseph Votel, pod jehož dohledem jsou i vojenské operace v Sýrii, dnes novinářům řekl, že dosud nedostal žádné nové instrukce, které by byly výsledkem pondělního summitu.

Kvůli nejasnostem o obsahu schůzky dokonce několik demokratických zákonodárců navrhlo, aby Kongres pozval na jednání tlumočnici, která Trumpovi při setkání s Putinem mezi čtyřma očima překládala.

Zatímco se Trump snaží vysvětlit své chování v Helsinkách, kde podle velké části politiků z řad demokratů i republikánů a také médií selhal, neboť nedokázal hájit americké zájmy, Putin dnes na diplomatické konferenci hovořil o snahách v USA snížit výsledky setkání.

"Mocní protivníci obnovení rusko-amerických styků se snaží prodat občanům svá protiruská stanoviska, s tím je třeba počítat," řekl Putin na shromáždění ruských diplomatů. Připustil také, že vztahy s USA jsou v některých ohledech horší než za studené války.

Sám Trump dnes na twitteru média obvinil z vyvolávání války. "Prolhaná média zoufale usilují o konfrontaci s Ruskem, dokonce takovou, která může vést k válce. Činí bezohledný nátlak a nenávidí skutečnost, že pravděpodobně budu mít dobré vztahy s Putinem," napsal.

,

19. července 2018