Mejdan ve sněmovně

Vondráčkova (ne)omluva za mejdan. Myslím, že muzika by sněmovně prospěla častěji, míní

Mejdan ve sněmovně
Vondráčkova (ne)omluva za mejdan. Myslím, že muzika by sněmovně prospěla častěji, míní

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) řekl, že ho mrzí a omlouvá se těm, jichž se dotklo, že na konci minulého volebního období hrál na kytaru a zpíval na sněmovním předsednickém pultíku. Za svým vystoupením si nicméně stojí a hrdě se k němu hlásí. Podle něj šlo o příjemnou rozlučku s kolegy, k níž došlo jen díky tomu, že se prostory sněmovny zrovna předělávaly. „Já myslím, že by tomu sálu prospěla muzika i častěji,“ odvracel Vondráček v pořadu Press klub Frekvence 1 výzvy k rezignaci.

Na večírku, který se podle Vondráčka konal v říjnu 2017, zahrál společně s poslancem Miloslavem Janulíkem (taktéž ANO). „Tam už byly oddělané koberce a ty lavice se měly stěhovat. Právě proto, když to svým způsobem bylo staveniště, jsme toho využili. Zahráli jsme si 3 písničky. V tu chvíli to bylo opravdu milé, bylo to takové přátelské rozloučení.“ uvedl šéf sněmovny. 

S kolegy prý už nad podobným nápadem uvažovali déle. Vondráček podle svých slov jako mladší zpíval a tančil ve sboru  - ve sněmovním  sále by tak dle něj mohly znít kupříkladu lidové písně. Uznal nicméně, že už dostal i lepší nápady.

Někteří politici, jmenovitě Miroslava Němcová (ODS) či předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, jej přitom vyzvali k rezignaci. „Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve Sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země,“ napsala v tiskovém vyjádření Němcová. „Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy Sněmovny na svou funkci,“ doplnila.

Přidal se k ní i Pospíšil, podle nějž šlo absolutní neúctu k ústavním institucím. Vondráček reagoval tím, že jedna věc je politický boj a druhá věc realita. Chápe, že pro Miroslavu Němcovou to je citlivá záležitost a je připraven se jí omluvit osobně. 

Ke kauze se ze Spojených států, kam odletěl na návštěvu Bílého domu, vyjádřil krátce také premiér Andrej Babiš. Podle něj to byla klukovina, kterou ale považuje za nevhodnou. S Vondráčkem mluvil a předpokládá, že se omluví. „Samozřejmě to nevypadá dobře. Asi toho teď lituje, si myslím,“ řekl Babiš. „Myslím, že by se měl omluvit, vysvětlit to,“ doplnil. Nejde ale podle něj o něco zásadního, co by ovlivnilo život občanů. K výzvám opozice k rezignaci uvedl, že „opozice nemá co dělat, tak vždycky něco žádá.“

, jhr