EK nehodlá dotovat firmy kolem Agrofertu do vyřešení kauzy Babiše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger na středeční rozpravě Evropského parlamentu prohlásil, že dokud nebude vyjasněna situace možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace. Případ se týká dotací EU pro koncern Agrofert ze svěřenského fondu šéfa hnutí ANO. Oettinger se rovněž nechal slyšet, že od 8. ledna do 15. února proběhnou v Praze audity, které se zaměří právě na eurodotace Agrofertu.
„Před posledním plenárním zasedáním Evropského parlamentu v dubnu předáme europoslancům kompletní auditní zprávu z auditu v České republice”, nechal se na jednání slyšet evropský komisař. Na počátku rozpravy Oettinger také potvrdil, že diskutovaná kauza není jen věcí Česka, ale že je třeba o ní hovořit i v rámci orgánů osmadvacítky.
Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky nemá společnost dosud žádný oficiální podnět, na který by měla reagovat. Holding však nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které čerpá, dodal. Babiš dle jeho slov učinil vše, co po něm česká legislativa vyžadovala. „Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v ČR. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací, či dokonce dotace vracet,“ sdělil mluvčí ČTK.
Evropská komise bude auditovat #dotace, které dostal #Agrofert. Již v lednu. A aby bylo jasné, nejde o spor Česká republika a #EU, jde o problém s podnikáním českého premiéra @AndrejBabis jako osoby a jeho zřejmý nesoulad s unijními, a tedy i našimi pravidly. #stretzajmu @TOP09cz
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) 12. prosince 2018
„Babiš není oběť, ale strůjce“
Od středeční debaty se očekávalo usnesení adresované Evropské komisi, o němž budou poslanci hlasovat ve čtvrtek. Debatu na program parlamentu prosadil klub evropských Zelených. „Toto téma jsme na půdu Evropského parlamentu nevnesli my z opozičních stran. Vnesla ho sem skupina, která ani nemá české členy,“ odvracel Babišovu kritiku českých europolanců Jan Zahradil za ODS. Premiér totiž prohlásil, že tuzemští členové europarlamentu, kteří se kauzou zabývají, poškozují pověst České republiky. „Na evropské půdě rezonuje podezření ze střetu zájmů, které se týká používání prostředků z evropského rozpočtu,“ dodal Zahradil.
„Andrej Babiš není v této debatě oběť, ale strůjce,” nechal se slyšet Tomáš Zdechovský. Pavel Telička vinil ze současného stavu nečinnost české vlády a českého premiéra. „Bohužel tomu nepřispívají ani výroky českého premiéra o lživé analýze Evropské komise,“ dodal.
Podobně hovořili jak další čeští, tak i zahraniční europoslanci. Lidovecká poslankyně Ingeborg Grässle označila premiéra za „žábu na prameni“. „Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena hospodářská soutěž. Jde o důvěryhodnost celé EU. Setkala jsem se s Babišem, když byl ještě ministrem financí, už tehdy nám něco slíbil a nikdy to nesplnil. Myslím, že to nyní bude také tak,“ řekla. Europoslanec Bart Staes situaci označil za nenormální.
Zájmy českého premiéra naopak hájila členka europarlamentu za ANO Martina Dlabajová, podobně se vyjádřila také Dita Charanzová, taktéž reprezentující Babišovo hnutí.
Dokud nebude otázka střetu zájmů vyřešena, nebude Komise vyplácet žádné prostředky subjektu (Agrofertu), který je v podezření. To právě jasně uvedl komisař Oettinger na plénu EP.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 12. prosince 2018
Dokument z Evropské komise
Že je Babiš kvůli dotacím pro jeho bývalou firmu ve střetu zájmů, vyplývá ze závěru právní analýzy Evropské komise z listopadu. Unijní právníci totiž tvrdí, že Babiš je podle pravidel platných od léta ve střetu zájmů bez ohledu na to, že jeho podniky jsou ve svěřenském fondu. Zatímco někteří čeští poslanci zvažují, že vzniklou středeční rezoluci v závislosti na její konkrétní podobě podpoří, jiní včetně členů hnutí ANO jsou přesvědčeni, že EP by měl zvolit zdrženlivější přístup a dát Česku možnost situaci vyřešit.
Předseda ANO několikrát v uplynulých dnech zopakoval, že v žádném střetu zájmů není a Česká republika nebude žádné unijní dotace vracet. Nyní se nicméně zdá, že lehce upravil rétoriku. V pondělní odpovědi na dopis unijního komisaře Oettingera napsal, že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“.
O Babišovi a dotacích určených Agrofertu se debatovalo přes hodinu. Vyjádřilo se v ní hned několik českých europoslanců včetně předśedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, Jana Zahradila, lídra ODS pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, Kateřiny Konečné za KSČM, Pavla Teličky nebo Tomáše Zdechovského za KDU-ČSL.