Nedostatek vody

Česko vysychá. Stát pumpuje miliardy na zadržení vody v krajině

Nedostatek vody
Česko vysychá. Stát pumpuje miliardy na zadržení vody v krajině

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Přes sedm miliard z rozpočtu a více než jedenadvacet miliard z peněz Evropské unie. Tolik v minulých čtyřech letech vynaložilo ministerstvo zemědělství v boji proti suchu a zadržení vody v krajině. A s dalšími miliardami se počítá na další roky. Nedostatek vody je totiž reálným problémem, který se nejvíce objeví v letních měsících. Minulý rok znamenal pro tuzemské zemědělce jeden z nejsušších v dlouhodobé historii. Škody jsou vyčísleny na skoro jedenáct miliard.

Problém s nedostatkem a zadržením vody řeší ministerstvo zemědělství už několik let. Jako hlavní prioritu si ji letos vybral ministr Miroslav Toman (ČSSD). V některých částech Česka totiž chybí v důsledku suchého počasí přes 700 milimetrů srážek. Podle odborníků je to stejné, jako kdyby nepršelo devět měsíců v roce. Na více než polovině území se pak celkový úhrn srážek odhaduje na 600 až 800 milimetrů.

Ministerstvo tak připravuje úpravy, které by zadržely vodu v krajině. Toman si tak slibuje zlepšení od novely o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech. Ta by měla pomoci Státnímu pozemkovému úřad s vykupováním pozemků pro úpravy za tržní ceny. Úpravy by se pak mohly řešit ve více katastrech najednou. S ministerstvem životního prostředí navíc Toman připravuje novelu vodního zákona. Ta by zahrnovala komisi v krajích a obcích, která by mohla v případě sucha vyhlašovat stav nedostatku vody. To by mohlo vést k opatřením jako omezení zalévání, napouštění bazénů či mytí aut.

Společně s právní úpravou se však resort zemědělství připravuje na velké investice do staveb přehrad. Ministerstvo dokončilo studii proveditelnosti ve středočeských Kryrách, Senomatech a Šanova. Projektové práce se provádí na přehradě ve Vlachovicích. „Od roku 2015 jsme na opatření proti suchu a nedostatku vody vynaložili z národního rozpočtu 7,4 miliardy korun a ze zdrojů Evropské unie 21,6 miliardy. Zaměřili jsme se na zadržování vody v krajině i na zabezpečení vodních zdrojů,“ řekl dříve ministr zemědělství Miroslav Toman.

V programech se navíc plánuje, že ministerstvo chce zvětšit dotace na obnovu a modernizaci závlah. To by mělo přijít na 1,1 miliardy korun do tří let. Od roku 2016 se v programu utratilo na 82 milionů korun.

Zemědělce v minulém roce postihlo sucho prakticky v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody v tomto roce odhadují na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard.

Zadržování vody v krajině a její nedostatek řeší i ministerstvo životního prostředí. Šéf resortu Richard Brabec (ANO) požaduje zavedení regulátorského úřadu. Ministerstvo oproti tomu zatím neuvažuje o zvedání poplatků za odběr podzemní vody. „Je to o daleko větším využívání dešťové vody, případně vody odpadní – není to o nějaké represi a zatěžování občanů vyšší cenou, ale je to o jejím lepším využití,“ řekl Richard Brabec.

Brabec dodal, že některé obce v minulém roce neměly vodu ani v zimních měsících. „Pokud by zima nebyla mimořádně bohatá na srážky, tak do příštího roku můžeme vstupovat s obrovským srážkovým handicapem, který může vyústit v krizový stav,“ varuje Richard Brabec.

20. ledna 2019