kauza Čapí hnízdo

Evropský parlament se bude znovu zabývat kauzou Čapí hnízdo

kauza Čapí hnízdo
Evropský parlament se bude znovu zabývat kauzou Čapí hnízdo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kauza farmy Čapí hnízdo, v němž je obviněno jedenáct lidí včetně premiéra v demisi Andreje Babiše, se vrací do Evropského parlamentu. Konkrétně na jednání Výboru pro rozpočtovou kontrolu, který bude v úterý řešit padesátimilionovou unijní dotaci pro farmu. Na přetřes by měla přijít i dotace pro pekárnu, která rovněž patří do holdingu Agrofert. 

„Mohu potvrdit, že projednávání kauzy Čapí hnízdo je v plánu na úterý dopoledne. Iniciovala jej předsedkyně výboru Ingeborg Grässle, která odeslala dopis na generální ředitelství Evropské komise pro regionální politiku (DG REGIO). Zajímá ji totiž, co konkrétního udělali na ochranu finančních zájmů EU, jaké doporučení poslal OLAF českým úřadům a jaké dal evropské exekutivě,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž je členem výboru.

Předsedkyně výboru Grässleová dlouhodobě kritizuje Babišův střet zájmů při přijímání dotací z EU. Nyní ji zajímá ochrana finančních zájmů unie právě v souvislosti s dotacemi. Jednat se bude jak o případu Čapí hnízdo, tak o dalších projektech, na které míří peníze z evropských fondů.

„Máme konkrétní dotazy na DG Regio. Budu se například ptát, proč Evropská komise financuje veliké firmy. Je to i případ nedávno zveřejněné zprávy o dotacích pro pekárnu z holdingu Agrofert Zelená louka. Dotace je udělena podle pravidel, ale je na hlavu postavené, aby ze dvou firem, které si konkurují, jedna dotaci dostala a jedna ne. Očekává se živá a tvrdá diskuze,“ uvedl Tomáš Zdechovský pro Echo24. O dotaci jsme psali zde. Na otázky europoslanců bude odpovídat ředitel DG REGIO Marc Lemaître.

Farma Čapí hnízdo měla být podle zjištění českých policistů i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který se dotací rovněž zabýval, po celou dobu provázána s holdingem Agrofert, a neměla mít tedy nárok na dotaci pro malé a střední podniky. Vztah měl být ale záměrně zastřen řadou právních kroků tak, aby farma na dotaci dosáhla. Podle informací poslanců, kteří měli možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu i závěrečné zprávy OLAF, policie i evropští vyšetřovatelé došli k závěru, že se jednalo o podvod.

Bude ROP vymáhat dotaci na Čapí hnízdo zpět?

Do konce března by se mělo také jasné, kdo dotaci zaplatí. ROP Střední Čechy by měla mít hotovou analýzu, podle níž se rozhodne, zda bude dotaci na farmu Čapí hnízdo vymáhat zpět. Ministerstvo financí totiž už dříve rozhodlo, že projekt vyjme z evropského financování s tím, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení. Jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených evropských peněz. To přitom českým úřadům doporučovala i Evropská komise. V praxi to tedy znamená, že dotace na farmu Čapí hnízdo je v tuto chvíli zaplacená z českého státního rozpočtu.

Pokud analýza ukáže, že má ROP peníze vymáhat, škoda jde za nástupnickou firmou Farmy Čapí hnízdo. Firma s názvem Farma Čapí hnízdo, která o dotaci žádala, už neexistuje. Majitelem farmy je nyní společnost Imoba, jež patří pod koncern SynBiol. Ten vložil premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš spolu s holdingem Agrofert do svěřenského fondu.

Kvůli Čapímu hnízdu obvinila policie 11 lidí. Babiše a jeho spolustraníka Jaroslava Faltýnka policie obvinila pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba politici tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a tvrdí, že jde o politickou kauzu. Okolnosti získání dotace z evropských fondů vyšetřoval i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Došel mimo jiné k závěru, že při žádosti o dotaci Čapí hnízdo byly podány nepravdivé informace.