Zemanův dopis papeži

Zeman poslal dopis papeži – chválí v něm kardinála Duku

Zemanův dopis papeži
Zeman poslal dopis papeži – chválí v něm kardinála Duku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek papeži Františkovi poslal dopis, ve kterém chválí činnost kardinála Dominika Duky. Pražský arcibiskup podle Zemana přispívá k odstraňování bariér mezi církví a státem.

Zeman před několika dny v TV Barrandov uvedl, že chce papeže požádat o prodloužení Dukova mandátu a dnes tak učinil. Reagoval tím na dopis několika set českých křesťanských aktivistů, kteří papeži v únoru zaslali dopis s žádostí o neprodloužení Dukova mandátu.Kritizují v něm také údajný příklon kardinála k nacionalismu a krajní pravici.

Prezident Miloš Zeman v dopise chválí jak Dukův postoj za minulého režimu, tak jeho dnešní chování. Podle Zemana kardinál odstraňuje bariéry mezi církví a státem.

Celé znění dopisu zde:

Vaše Svatosti,

dovolte mi předat Vám srdečné pozdravy z Prahy a současně Vám nabídnout v roce, kdy si v naší zemi připomínáme výročí mnohých významných událostí, které v minulém století ovlivnily náš národ i českou katolickou církev, své osobní svědectví o působení našeho statečného spoluobčana Dominika Duky.
Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi.

V nelehkých dobách před rokem 1989 patřil kardinál Duka k bojovníkům proti zvůli totalitního režimu, za což byl perzekuován a dokonce i vězněn spolu s dalšími významnými českými disidenty. Do dnešní doby se oprávněně těší v široké společnosti pověsti vysoce morální osobnosti a neochvějného bojovníka za pravdu. Také proto se dostává panu kardinálovi četných ocenění až po to v naší zemi nejvýznamnější, kdy v roce 2016 za své nezpochybnitelné zásluhy obdržel nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva I. třídy.
Vaše Svatosti, kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka.

S výrazem nejhlubší úcty
Miloš Zeman
prezident České republiky

Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát.

,