Hanke, Kábul a Letts

Hanke, Kábul a Letts

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jak se staví obydlí

Jak bydlí zvířata a jak bydlíme my? Na první pohled to vypadá, že jsme zcela odlišní, ale na ten druhý pochopíme, co všechno jsme se od zvířecích stavitelů naučili. Interaktivní knížka na čtení, prohlížení a zkoumání s důvtipnými ilustracemi obydlí lidí i zvířat. Přes zelenou fólii uvidíte svět lidí, přes červenou svět zvířat.            

Jiří Dvořák: Bydlíme!, Baobab 2019, 32 str.

 

Pět pohnutých osudů

Uprostřed Kábulu provozuje Američanka Sunny neobyčejnou kavárnu. Právě v ní se střetnou dvě Afghánky, dvě Američanky a jedna Angličanka. Kavárna je totiž místem, kde se potkává přísná místní tradice se světem Západu. Dokáže pětice žen překonat strach, svazující zvyky a předsudky?            

Deborah Rodriguezová: Kavárnička v Kábulu, Tympanum 2019, 1x CD MP3, 11 hod. 28 min.

 

Upsali se ďáblu

Básník, prozaik a dokumentarista Miloš Doležal představí v Knihovně Václava Havla novou knihu a z ní příběhy dlážděné selháváním a kolaborací – příslušník gestapa Felkl z Bělé, Čurda z Hlíny a konfident gestapa Bušta z Cerekve. Ukázky z díla čte Hynek Chmelař.              

Slavnostní uvedení knihy Miloše Doležala Čurda z Hlíny, Knihovna Václava Havla, Praha, 2. 5. 2019 od 19.00.

 

Příběh vrcholů a pádů

V novém překladu (od Rudolfa Červenky), který ukazuje tajemnou a hlubokou krásu Fitzgeraldova jazyka, vychází jeho román Poslední kapitán, jehož postavy bývají označovány jako jedny z nejživotnějších ve světové literatuře. Je to dílo napínavé, rafinované, plné vášnivé lásky a intrik ze zlatých časů Hollywoodu.              

Francis Scott Fitzgerald: Poslední kapitán. LEDA 2019, 224 str.

 

Když je spravedlnost slepá

Po útoku skupiny neonacistů zůstane na zemi mrtvý kluk. Pachatelé jsou dopadeni, společnost se bouří. To všechno je ale jen na chvíli. Zděšená rodina sleduje, jak jsou po chybě soudkyně vrazi puštěni na svobodu a smějí se pozůstalým do tváře… Příběh otce, kterému zavraždili syna a který se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou.              

Ostrým nožem, režie: Teodor Kuhn, premiéra: 25. 4. 2019.

 

Retrospektiva dokumentaristy Hankeho

Jiří Hanke se věnuje dlouhodobým, sociálně zaměřeným projektům. K jeho pětasedmdesátinám připravil Josef Moucha (autor monografie o JH) retrospektivní výstavu, která je průřezem rozsáhlou umělcovou tvorbou. K vidění je tak např. cyklus Lidé z Podprůhonu, inspirovaný kladenskou dělnickou kolonií.              

Jiří Hanke: Fotografie 1973–2018, Dům fotografie, Praha, do 18. 8. 2019.

 

Nasajte sousedskou atmosféru

Během tří dubnových dnů můžete navštívit desítky kulturních míst na území Prahy 7 v rámci festivalu Máme otevřeno. Galerie, divadla, design shopy, showroomy a ateliéry otevřou dveře široké veřejnosti, připraveny jsou tvůrčí dílny, slevy na různé produkty, speciální program včetně komentovaných prohlídek, promítání a výstav.              

Máme otevřeno, Praha 7, 26.–28. 4. 2019.

 

Rodinné drama z amerických plání

Námětem hry současného amerického autora Tracyho Lettse je rodinná tragédie. Lettsovo zpracování je dynamické, moderní, autentické – čerpá i z vlastní rodinné historie – a nadčasové. Osloví tak každého člověka, ať se mu to líbí, nebo ne. V libereckém divadle v režii Šimona Dominika.                 

Tracy Letts: Srpen v zemi indiánů, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec, premiéra: 26. 4. 2019.

 

Týdeník ECHO

18. dubna 2019