„Žádná solidarita neexistuje, jenom touha potrestat Kurze.“ Babiš se pustil do EU kvůli rozdělení vakcín
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nerozumí tomu, jak mohlo portugalské předsednictví oznámit kompromis o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech v EU, když s ním ČR, Rakousko a Slovinsko nesouhlasí. Klíč, podle kterého se mají vakcíny rozdělit, není podle něj solidární a vybalancovaný. Řešení vzniklo pod vlivem velkých států a na sílu, doplnil Babiš.
Česku podle plánu připadne poměrná část vakcín, nezíská dávky navíc. Devatenáct států se části svého přídělu vzdalo ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska. „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ řekl Babiš. Při jednáních podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v EU dříve ozval.
Babiš uvedl, že s návrhem rozdělení Česká republika nesouhlasí. „Nesouhlasí ani Rakousko a Slovinsko. Nerozumím, jak portugalské předsednictví mohlo prohlásit kompromis, o kterém měl být konsensus všech států, za schválený, když nebyl dosažen,“ dodal. Řešení je špatné a nevyvážené, uvedl.
Za hlavní problém český premiér považuje, že systém kompenzuje jen státy, které si objednaly málo vakcíny Pfizeru. „Není to solidární a vybalancované,“ podotkl. Česko má jedny z nejhorších statistik nakažených a mrtvých, ale je jedním ze států s nejméně dodanými dávkami, konstatoval Babiš. „Jsme na 65 procentech průměru,“ uvedl. Portugalské řešení podle něj vzniklo pod silným vlivem velkých států a s porušením všech procedur. Mezi státy EU tak podle Babiše převládla touha potrestat Kurze za to, že se ozval. „Převládla nad skutečnou solidaritou a snahou řešit problém koronaviru společně,“ uvedl.
Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony dávek byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani.
Portál Politico dnes následný výsledek jednání označil za ostudnou porážku Kurze, Babiše a šéfa slovinské vlády Janeze Janši. Podle webu nejvíce ztratil Babiš, který svým postojem připravil ČR o desítky tisíc dávek navíc. Rakousko a Slovinsko díky tomu, že se k návrhu Portugalska odmítly připojit, získaly trochu vakcín navíc, naopak ČR z „balíku solidarity“ mohla získat asi 140.000 dávek. To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70.000 dávek, píše Politico s odvoláním na diplomaty.