Úleva pro sportovce podle Arenbergera: Zkrátíme vzdálenost na 6 metrů a definujeme sportoviště
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zkrácení rozestupů mezi skupinkami sportujících z 10 na 6 metrů a definování toho, co to vůbec je sportoviště. Tak si resort zdravotnictví představuje slíbené úlevy sportovcům. O změnách na Twitteru informoval po jednání se zástupci sportovních spolků ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Ministr v sobotu hovořil třeba s šéfy České unie sportu nebo Národní sportovní agentury. „Řešil jsem teď s Milanem Hniličkou, Miroslavem Janstou, Zdeňkem Ertlem a odborníky z ministerstva zdravotnictví, jak usnadnit sportovcům život. V rámci platného opatření zkrátíme vzdálenost mezi skupinami na 6 m a definujeme sportoviště. Vše bude platit od 26.4. Probereme to i s MeSES. A jednat budeme dál,“ avizoval.
Řešil jsem teď s @MilanHnilicka , @JanstaMiroslav, Zd.Ertlem a odborníky z @ZdravkoOnline jak usnadnit sportovcům život.V rámci platného opatření zkrátíme vzdálenost mezi skupinami na 6 m a definujeme sportoviště. Vše bude platit od 26.4.Probereme to i s MeSES.A jednat budeme dál
— Petr Arenberger (@PArenberger) April 17, 2021
Nyní venku může být na jednom sportovišti až šest dvoučlenných skupin. Musí být ale nejméně 10 metrů od sebe, aby se prý eliminovalo šíření koronaviru. Arenberger desetimetrové rozestupy tehdy hájil. „Těch deset metrů jsou epidemiologické podmínky, které zaručí, že se hráči nenakazí,“ uvedl ministr. Sportovní funkcionáři dříve žádali parametry jako v obchodech, tedy patnáct metrů čtverečních, ale neuspěli.
Dění kolem obnovení amatérského sportu nabralo na konci předminulého týdne překotný spád. Původně mělo být povolené sdružovat se venku ve dvaceti lidech, což by umožnilo sportovní aktivity až pro dvacetičlenné skupiny. To ještě v pátek brzy odpoledne ministr potvrdil, ale pak vyslyšel argumenty odborné skupiny MeSES a rozhodl ponechat limit pro shromažďování na dva lidi uvnitř i venku. Fungování na sportovištích je podle něj jen interpretací tohoto nařízení, které dnes potvrdila vláda.
Limit dvanácti lidí bez ohledu na velikost sportoviště byl stanoven, protože byla potřeba nějaká hranice. „Nechtěli jsme to přehnat. Na Strahově by po deseti metrech mohla být spartakiáda a to jsme nechtěli,“ poznamenal ministr.
Zástupci sportovců budou od vlády ale dále požadovat, aby venku mohlo společně trénovat až dvacet lidí. Studie podle nich dokazují, že při venkovním sportování se koronavirus nešíří. Proto nechtějí, aby byl přístup na sportoviště jen s negativním testem. Při sobotním jednání s ministrem zdravotnictvím Petrem Arenbergerem chtěli také jednat o postupném otevírání vnitřních sportovišť. Zatím by to mělo být jen pro individuální sporty, jako jsou tenis nebo badminton.
Po překotných zvratech na konci minulého týdne se může od pondělka trénovat ve dvojicích, kterých může být na jednom hřišti maximálně šest v desetimetrových rozestupech. Ještě minulý pátek se počítalo s povolením dvaceti lidí, ale z toho v sobotu sešlo. Zástupci střešních sportovních organizací budou vyjednávat o návratu této varianty. „Chtěli bychom, aby mohlo sportovat dvacet lidí venku. Na jednu osobu patnáct metrů čtverečních. Uvnitř bychom chtěli dva na dva s distančním trénováním. To jsou minimální požadavky, které bychom chtěli prosadit od příštího týdne,“ řekl novinářům předseda České unie sportu Miroslav Jansta.