Vila ve Všenorech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Příkrý severní svah v historické části Všenor býval zahradou prvorepublikové vily. Po majetkovém oddělení na něm zůstal jen novobarokní altán s kruhovým schodištěm. Kouzlo pozemku s bujnou vegetací převážilo nad obavami z jeho špatné orientace a složité morfologie. Odvážní investoři jej koupili a oslovili špičkové architekty Jána Stempla a Jana Jakuba Tesaře, kteří kromě práce ve vlastní architektonické kanceláři vyučují na Fakultě architektury ČVUT v Praze a věnují se publikační činnosti. Stojí mimo jiné za dvoudílným bestsellerem 99 domů, jenž mapuje nejlepší rodinné domy postavené v uplynulých šesti letech v České republice.
Složitého zadání stavby na příkrém zarostlém pozemku se zhostili znamenitě a suverénní jednoduchý dům koncipovali jako věž. Podařilo se tak minimalizovat zastavěnou plochu, snížit náklady na zakládání a zároveň vyřešit velké výškové rozdíly a v neposlední řadě zachovat maximum vzrostlých stromů.
Z uliční úrovně se vchází přes ocelovou konstrukci krytého stání pro auta na galerii, kde je pracovní kout. Po subtilním ocelovém schodišti je možné vystoupat k dětským pokojům nebo sejít do obytného patra s kuchyní. Obytný prostor je již napojený na zahradu a po venkovním schodišti se schází k terase. V nejnižším patře je ložnice se šatnou a zázemí domu.
S čistým bílým interiérem kontrastují černé rámy oken, jež rámují měnící se obrazy okolní přírody a jedinečné výhledy do údolí Berounky.
Dům má nosnou konstrukci z betonových tvárnic a železobetonových stropů. Na fasádě je kontaktní zateplení s jemnozrnnou bílou omítkou a hliníkovými okny. Díky kompaktnímu objemu stavby bylo možné docílit pasivního standardu, což ocenil časopis Stavitel v soutěži Pasivní dům roku 2017. „K zemním pracím jsme přistupovali s velkým respektem, ale ve výsledku šly nad očekávání hladce. Za čtrnáct dní byly hotové výkopové práce včetně základových pasů. Do karet hrálo příznivé položení desek břidlic, které vylučovalo sesuv. Nebylo nutné žádné zajištění svahu pomocí sítí, které by realizaci značně prodražilo. Na betonových pasech je železobetonová deska o tloušťce 150 mm, pod kterou je podkladní vrstva betonu a 20 cm pěnoskla. Betonové stěny po obvodu doplňují dvě nosné stěny schodiště, které fungují jako výztužná žebra směrem do svahu zajišťující tuhost stavby. Betonové stropní desky mají tloušťku 200 mm. Vstupní galerie je pouze přes půl patra, a tak obývací prostor má strop přes dvě patra se světlou výškou 4,94 m. Ve skladbě podlah vedou veškeré instalace. V první vrstvě polystyrenu jsou elektrorozvody společně se vzduchotechnikou, na ně je položena systémová deska z polystyrenu s teplovodním vytápěním. Na teplovodním vytápění je pěticentimetrová vrstva betonové mazaniny. Jako finální úprava bylo zvoleno marmoleum kromě koupelen, kde je použita keramická dlažba včetně stěn,“ upřesňuje Lenka Mlíkovská, která navrhovala technické instalace v domě. Zároveň je majitelkou objektu a během své mateřské dovolené celou stavbu řídila jako technický dozor a koordinátor. Vila ve Všenorech byla v minulém roce nominována na Českou cenu za architekturu.