Erdogan kritizuje Izrael

Erdogan: „Izrael je teroristický stát, který vraždí děti.“ Netanjahu odmítá jeho kázání o morálce

Erdogan kritizuje Izrael
Erdogan: „Izrael je teroristický stát, který vraždí děti.“ Netanjahu odmítá jeho kázání o morálce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Izrael je podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana teroristický stát, který vraždí děti. Erdogan to v neděli prohlásil na kongresu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Erdogan patří ke kritikům rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na Erdoganova slova odvětil, že není zvyklý dostávat lekce o chování od někoho, jehož země je zapletena do tolika kontroverzí.

Proti kontroverznímu americkému kroku protestovali v pátek muslimové v mnoha zemích včetně Turecka. Na palestinských územích izraelská policie při zásazích zranila desítky lidí. Erdogan také řekl, že bude bojovat „všemi prostředky“ proti uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

„Palestina je nevinná oběť. Co se Izraele týče, to je teroristický stát, ano – teroristický. Neponecháme Jeruzalém napospas státu, který vraždí děti,“ prohlásil Erdogan.

Ministerský předseda Izraele Benjamin Netanjahu na svém twitterovém profilu se proti slovům tureckého prezidenta ostře ohradil. Prohlásil, že hlava Turecka „zaútočila na Izrael“. „Nejsem zvyklý dostávat lekce o morálce od vůdce, který bombarduje kurdské vesnice v jeho vlastním Turecku, který vězní novináře, napomáhá Íránu obcházet mezinárodní sankce a který pomáhá teroristům v zabíjení nevinných lidí, a to i v pásmu Gazy,“ nechal se slyšet Netanjahu.

Mluvčí turecké vlády Bekir Bozdag v neděli k Erdoganovu výroku přidal, že by se muslimské země neměly omezit na „odsouzení“ Trumpova kroku. „Co se týče Palestinců a Jeruzaléma, Turecko má jasnou a přímočarou politiku. Svůj názor nezměníme, i kdybychom měli být osamoceni,“ řekl mluvčí.

Turecko se těmito výzvami obrací na Organizaci islámské spolupráce (OIC), jejíž summit se bude konat 13. prosince v Istanbulu. „Je třeba zaujmout pozici, která půjde dále než k odsouzení,“ řekl Bozdag.

K Trumpově rozhodnutí se vyjádřil také papež František. Vatikán dnes zveřejnil prohlášení, podle něhož František všechny vyzývá, aby se drželi rozumu. „Svatý otec znovu vyzývá k zachování rozumu a opatrnosti a modlí se, aby politici v této zvláště vážné chvíli zabránili vzniku nové vlny násilí,“ uvádí se v prohlášení.

Východní Jeruzalém, který je posvátným pro judaismus, islám i křesťanství, Izrael obsadil za války v roce 1967. Do té doby jej spravovalo Jordánsko. V roce 1980 pak Izrael připojil tuto část města k západní a celý Jeruzalém označil za svou nedělitelnou metropoli. Rada bezpečnosti OSN toto rozhodnutí téhož roku odmítla rezolucí, která je základem právního názoru většiny světa.

,