kritika policejního sboru

Šéf žalobců Zeman kritizoval policii. Vadí mu protesty před soudem

kritika policejního sboru
Šéf žalobců Zeman kritizoval policii. Vadí mu protesty před soudem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi vadí to, že se policejní prezident Tomáš Tuhý v kauze zastavení ujíždějícího motorkáře policistou Šimonem Vaicem vyjadřoval ještě před rozhodnutím soudu. Vadí mu také protesty policistů před soudem. Podle Zemana je justice službou veřejnosti a podobné kroky nepřispívají k důvěře v ni. Zeman to podle serveru Česká justice řekl před sněmem Soudcovské unie. Podle odborového svazu Unie bezpečnostních složek policisté před soudem neprotestovali, ale přišli podpořit kolegu.

„Vadí mi, že před soudem protestovali policisté. Jestliže mám důvěru v soud, nebudu toto říkat veřejnosti,“ uvedl Zeman. Nezávislost justice podle nejvyššího státního zástupce zajistí důvěra a podpora společnosti. Ústavní či legislativní zakotvení nestačí, což podle Zemana ilustruje situace v Polsku.

Předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler ČTK sdělil, že policisté neprotestovali proti soudu. „Jsme policisté, a jako takoví respektujeme nezávislost soudu a máme v něj důvěru. Ale jako stejní policisté chceme podpořit kolegu, kamaráda, který je v nelehké životní situaci,“ dodal.

Případ policisty Šimona Vaice ve středu projednával Obvodní soud pro Prahu 8. Policista byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Soud ho obžaloby zprostil. Jednání policisty podle soudu není trestným činem, šlo o donucovací prostředek úměrný nebezpečnosti jízdy řidiče motocyklu. Rozsudek není pravomocný.

K soudu přišly policistu podpořit desítky kolegů a několik motorkářů. Svolavatel setkání, předseda výkonného výboru Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký, před rozsudkem uvedl, že pokud bude Vaic odsouzen, bude to mít velký vliv na budoucí rozhodování policistů při podobných zásazích. Vaicovi před soudním stáním vyjádřilo podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Kriminalizace policejních zákroků se v poslední době bohužel stává jakýmsi trendem. Jestliže chceme, aby policisté dělali dobře svou práci, vymáhali právo a bojovali za spravedlnost, musí mít pevnou oporu nejen v zákonech, ale i ve svém vedení, v justičních orgánech i veřejnosti. Pokud policistům začneme při zákrocích svazovat ruce, je velice možné, že oni raději začnou zavírat oči,“ uvedl den před soudním stáním Tuhý na facebooku.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odmítla nařčení, že policistu účelově kriminalizovala.

,

12. října 2018