Senátoři mají zprávu FBI o Kavanaughovi. Obvinění jsou nepodložená, trvá na svém Trump
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Členové právního výboru amerického Senátu se neshodují v hodnocení zprávy Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) o údajných sexuálních deliktech kandidáta na soudce nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Zatímco z republikánského tábora jsou slyšet hlasy ve prospěch Kavanaugha, demokraté označují práci FBI za neúplnou a kritizují Bílý dům za údajné omezování činnosti tohoto úřadu.Prezident Donald Trump kritiku odmítá, za svým nominantem i nadále stoprocentně stojí a je pro co nejrychlejší hlasování Senátu, informovala jeho mluvčí.
Senátoři se mohli začít seznamovat s výsledky několikadenního vyšetřování den před procedurálním hlasováním pléna, které na pátek stanovil šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell. Konečné hlasování o potvrzení nominace se pak má uskutečnit za 30 hodin, tedy v sobotu.
Podle agentury AP se s výsledky vyšetřování FBI může postupně seznámit všech 100 senátorů a několik pracovníků Senátu. Není však jasné, zda bude zpráva předložena také veřejnosti.
První komentáře republikánských zákonodárců označují vyznění zprávy za příznivé pro soudce. Jedna z nerozhodnutých senátorek Susan Collinsová podle amerických médií uvedla, že se jí vyšetřování jeví jako velmi podrobné. Další ze skupinky republikánských senátorů s nejasným postojem vůči Kavanaughovi Jeff Flake podle stanice CNN uvedl, že zpráva nepřináší žádnou "novou přesvědčivou informaci". Právě Flake byl přitom jedním z politiků požadujících před týdnem, aby FBI do pátku obvinění vůči Kavanaughovi vyšetřila - v opačném případě nehodlal soudce podpořit.
Demokraté, jejichž většina se snaží Kavanaughovo schválení znemožnit, považují několikadenní lhůtu za příliš krátkou pro důkladné prošetření všech obvinění. Podle senátora Chrise Coonse nebyla kvůli časové tísni vyslechnuta řada důležitých svědků a vyšetřování tak nebylo úplné.
"Nejpozoruhodnější části této zprávy jsou ty, které v ní vůbec nejsou," prohlásila demokratická členka právního výboru Dianne Feinsteinová s tím, že nebyl vyslechnut sám Kavanaugh či Christine Blaseyová Fordová, jedna z žen obviňujících soudce ze sexuálních násilností.
Demokraté podle Feinsteinové souhlasili s limitovanou délkou vyšetřování FBI, Bílý dům však zašel v omezování práce úřadu příliš daleko. "Nesouhlasili jsme s tím, že by měl Bílý dům svázat FBI ruce," dodala.
Trumpova mluvčí Sarah Sandersová slova o nátlaku na úřad odmítla. Prezident Trump, který svého kandidáta vytrvale hájí a tento týden zpochybnil věrohodnost výpovědi ženy obviňující Kavanaugha z dávného pokusu o znásilnění, podle mluvčí po obdržení zprávy zopakoval svůj postoj. Obvinění označil za "naprosto nepodložená", soudce podle něho čelí "nepřátelskému a neférovému přístupu".
Kavanaugh se chce stát soudcem nejvyššího soudu, kde by doplnil počet členů na devět a upevnil převahu konzervativně smýšlejících soudců. Kariérní postup mu však zkomplikovalo několik obvinění ze sexuálních útoků, jichž se údajně před desetiletími dopustil na střední a vysoké škole. Senátoři, kteří o Kavanaughovi budou hlasováním rozhodovat, pověřili FBI, aby nejpozději do pátku nařčení vznesená proti konzervativnímu soudci prošetřil.
Republikáni mohou díky své většině 51 hlasů ze 100 schválit Kavanaugha bez pomoci jediného opozičního zákonodárce, musí však přesvědčit několik zmíněných nerozhodnutých senátorů z vlastních řad.
Hlasy senátorů rozhodnou nejen o Kavanaughově profesním osudu, ale podle pozorovatelů mohou výrazně ovlivnit i listopadové volby do Kongresu.