Vzácný polský desetidukát se na pražské aukci vydražil za 2,1 milionu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za více než 2,1 milionu korun byl na sobotní aukci v Praze vydražen polský desetidukát z konce 16. století. V Česku je tato mince unikátní. Přes 1,5 milionu korun se na aukci vyšplhala cena československého dukátu z roku 1938 a medaile k výročí dokončení pražského Chrámu svatého Víta. O výsledcích dražby informoval Roman Veselý ze společnosti Aurea Numismatika, která dražbu pořádala.
Polský desetidukát vyražený kolem roku 1595 za vlády krále Zikmunda III. Vasy byl hlavním lákadlem dnešní aukce. Na českém trhu jde podle Veselého o naprosto raritní záležitost. Vyvolávací cena pětatřicetigramové mince byla 300 000 korun. Majitele nakonec změnila za 2,106 milionu korun včetně dražební přirážky.
Očekávaně velký zájem dražitelů vzbudil také Svatováclavský dukát z roku 1938. Těchto zlatých československých mincí, kterým dal podobu sochař a medailér Otakar Španiel, bylo vyrobeno pouze 56 kusů. Tomu odpovídala i vyvolávací cena 700 000 korun, která při dražbě vystoupala až na 1,521 milionu korun.
Přes půldruhého milionu zaplatí také kupec zlaté medaile, vyražené v roce 1929 k dokončení Chrámu svatého Víta v Praze a u příležitosti svatováclavského milénia. Medaile o průměru sedmi centimetrů šla do dražby s cenou 900 000 korun. Nový majitel za ni zaplatí 1,579 500 korun.
Kromě mincí se značnému zájmu sběratelů těšila také některá papírová platidla. Vzácná a mimořádně zachovalá pětisetkorunová československá bankovka z roku 1923 byla vydražena za 1,053 milionu korun. Podobný výsledek měla i dražba raritního zkušebního tisku stokoruny z roku 1919, kterou jeden z kupců získal za 877 500 korun.
Zajímavostí dnešní dražby byl chybotisk dvousetkoruny z roku 1993. Na první pohled se nijak nelišila od dobře známých a dodnes běžně používaných oranžových bankovek s Janem Amosem Komenským. Stříbřitý bezpečnostní proužek bankovky ale nese nápis „Republique du Zaire“ (Zairská republika, nyní Konžská demokratická republika). Cena této kuriozity se na aukci vyšplhala na 702 000 korun.