Pfizer není schopen splnit dodávky vakcín do EU. Zpoždění bude až měsíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy, zatímco bude pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Podle agentury Reuters to oznámil Norský institut veřejného zdraví. Podle slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího je také ohrožená registrace vakcíny od společnosti AstraZeneca v Evropské unii, a to kvůli její možné nízké účinnosti. Pokud by se tyto informace potvrdily, znamenalo by to problém s počtem dostupných očkovacích látek ve stávající koronavirové krizi. Podle informací EU budou dodávky vakcín od Pfizeru opožděny o tři až čtyři týdny. Šest zemí EU vyjádřilo značné znepokojení ohledně zpoždění vakcín.
„Dostali jsme tuto zprávu dnes krátce před 10:00 hodin. Očekávali jsme ve třetím týdnu (příští týden) 43.875 dávek vakcíny Pfizer. Teď to vypadá, že jich dostaneme 36.075,“ uvedl norský institut v prohlášení v reakci na omezení dodávek vakcíny Pfizeru.
Snížení dodávek je důsledkem omezení produkce Pfizeru, tak aby firma mohla zvýšit svou výrobní kapacitu z nynějších 1,3 miliardy na dvě miliardy dávek ročně, sdělil institut.
„Dočasné snížení dodávek zasáhne všechny evropské země… Zatím není zcela jasné, jak dlouho Pfizeru potrvá dostat se znovu na maximální výrobní kapacitu,“ dodal norský institut.
Francouzský deník Le Figaro nicméně přinesl informaci, podle které budou dodávky této firmy do Evropy pozdrženy o 3 až 4 týdny. Evropská komise a prostřednictvím ní i členské státy EU byly informovány, že společnost Pfizer nebude schopna zcela splnit slíbené množství dodávek,“ uvádí se v prohlášení německého ministerstva zdravotnictví. Problém způsobily těžkosti v belgické továrně.
Společnost Pfizer následně deníku Le Figaro oznámila že dojde k "malému poklesu dodávek v lednu,“ ale k jejich zvýšení oproti současným 520 000 týdně „od konce února“.
Server Le Point večer informoval, že ministři zdravotnictví šesti zemí Evropské unie: Dánska, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska a Švédska ve společném dopise Evropské komisi vyjádřili "vážné obavy" ohledně zpoždění v dodávkách vakcíny Pfizer-BioNTech. Odsuzují zejména „nepřijatelnou“ situaci, která poškozuje „důvěryhodnost očkovacího procesu“.
Vakcínou od společností Pfizer a BioNTech se očkuje také v České republice. Kromě ní je v ČR používána vakcína od firmy Moderna.
„Klinické studie nevycházejí nejlépe“
„Zdá se, že je ohrožena registrace vakcíny od AstraZeneca. Klinické studie nevycházejí nejlépe. Pokud by se potvrdilo, že účinnost té vakcíny není dostatečná, bude to obrovský problém s množstvím vakcín,“ řekl slovenský ministr.
Pochybnosti, zda je vakcína od firmy AstraZeneca vhodná pro dosažení imunity celé společnosti proti covidu-19, dříve vyjádřili například někteří australští vědci. Australské zdravotnické úřady ale označily látku za účinnou a bezpečnou.
Vakcínou od AstraZeneca, která vznikla díky spolupráci s Oxfordskou univerzitou, se již očkuje například v Británii. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nyní posuzuje žádost o její podmínečnou registraci.
Neschválení vakcíny od AstraZeneca v EU by na Slovensku patrně vedlo k prodloužení času, který bude potřeba k očkování populace proti covidu-19. „I v případě, že bychom s touto vakcínou začali očkovat, tak momentálně plán, co je týče proočkování populace, je s ohledem na dodávky vakcín natažen až do pozdních letních měsíců a začátku podzimu,“ uvedl Krajčí.