Babiš se chce soudit až do smrti. Soud rozhodl, že je jako agent StB veden oprávněně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér v demisi Andrej Babiš po šesti letech definitivně prohrál spor se slovenským Ústavem paměti národa o tom, že je ve svazcích Státní bezpečnosti oprávněně veden jako její agent. Rozhodl o tom Krajský soud v Bratislavě poté, co mu byl případ vrácen tamějším Ústavním soudem, píše slovenský deník SME.sk. Podle Babiše se jedná o úplně novou informaci. Jeho jméno v dokumentech StB mu však nadále vadí.
O rozhodnutí soudu informovala na svém Facebookovém profilu právní kancelář Poláček & Partners, která ústav ve sporu zastupovala. „Pro nás a pro Ústav paměti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatně a definitivně a definitivně uzavřená. V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by říkalo, že Andrej Babiš je vedený jako agent Státní bezpečnosti neoprávněně,“ komentovali rozhodnutí zástupci kanceláře.
Babiš ve vyjádření pro Českou televizi uvedl, že se pro něj jedná o úplně novou informaci, o níž se musí poradit se svými právníky. Skutečnost, že je svazky státní bezpečnosti nadále vedou jeho jméno, mu však nadále vadí. „Moji právníci se teď domluví, jestli budeme žalovat ministerstvo vnitra nebo Federální informační službu, nebo zda se obrátíme na Evropský soud pro lidská práva. Budeme žalovat až do smrti, protože jsme v právu,“ uvedl Babiš Mf Dnes která patří do jeho svěřenského fondu.
Premiér už po říjnovém rozhodnutí Ústavního soudu avizoval, že zažaluje slovenské ministerstvo vnitra. Nezamaloval se mu totiž výrok soudu, že i kdyby byl v dokumentech StB veden neoprávněně, Ústav paměti národa za to neodpovídá. Archiv si podle soudu Státní bezpečnost spravovala sama. Ministerstvo vnitra nicméně ještě v lednu pro SME uvedlo, že žádnou takovou žalobu neobdrželo.
Sám Babiš si po celý část trvání kauzy stál za tím, že s komunistickou tajnou službou nemá nic společného, byť byl ve svazcích prokazatelně veden, a to pod jménem Bureš. Na to poukazoval i ústav.
Babiš se spolupracovníkem StB měl podle jejích údajů stát v roce 1980, o necelé dva roky později ho měla tajná policie do svých služeb získat přímo jako agenta. Spolupráce měla skončit v roce 1985, když československý podnik zahraničního obchodu Petrimex vyslal Babiše do Maroka.