Finanční potíže

Bruselská novinka: Evropská komise shodila Italům rozpočet ze stolu. Mají ho přepracovat

Finanční potíže
Bruselská novinka: Evropská komise shodila Italům rozpočet ze stolu. Mají ho přepracovat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská komise (EK) odmítla plán italské vlády na podobu rozpočtu na rok 2019 a dala Římu tři týdny, aby předložil návrh nový. Ve Štrasburku to novinářům řekl místopředseda Evropské komise pro euro, sociální dialog, finanční stabilitu a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis. Odmítavý pohled komise na plán rozpočtu se schodkem 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) při vysokém zadlužení země nezměnilo podle něj ani pondělní vysvětlení italské vlády.

Je to poprvé v historii, kdy komise při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny k podobnému kroku sáhla.

„Italská vláda jde otevřeně a vědomě proti závazkům, které na sebe země vzala,“ upozornil Dombrovskis. Porušování pravidel podle něj může na první pohled vypadat lákavě, může nabízet iluzi svobody. „Je lákavé snažit se vyléčit dluh novými dluhy. Ale v určité chvíli je potřeba dluh splatit,“ dodal.

Podle komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierra Moscoviciho by rozhodnutí nemělo nikoho překvapit. Hlavní obavy má komise především z výše schodku, úrovně dluhu v kombinaci s možnostmi růstu italského hospodářství.

Italský vicepremiér a šéf Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi di Maio uvedl, že odmítnutí rozpočtu se očekávalo. „Je to první italský rozpočet, který se EU nelíbí. Nejsem překvapen. Je to první italský rozpočet, který byl napsán v Římě, a ne v Bruselu,“ prohlásil.

Italský premiér Giuseppe Conte očekává „upřímnou a konstruktivní“ diskusi s Evropskou komisí. „Tento rozpočet není improvizovaný. Je to rozpočet, na kterém jsme pracovali dlouhou dobu. Takže by nemělo žádný smysl, kdybychom řekli, že ho zrevidujeme,“ prohlásil.

Plánovaný rozpočet, kterým se koaliční vláda premiéra Conteho snaží plnit předvolební sliby, zahrnuje například zavedení základního příjmu pro chudé či snížení věku odchodu do důchodu.

Rozpočtové plány Říma okamžitě po zveřejnění vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory. Zadlužení Itálie v současnosti přesahuje 131 procent HDP. Pro každého občana této jihoevropské země tak představuje zátěž přibližně 37.000 eur. Náklady na obsluhu dluhu zhruba odpovídají výdajům země na školství.

Dluh Itálie je po dluhu Řecka v eurozóně druhý nejvyšší a Moscovici jej dnes označil za „nepřítele italské i evropské ekonomiky“. Jeho snížení musí být pro Itálii strategickou prioritou, což ale nyní odmítnutý návrh neukazuje. Eurozóna je postavena na vzájemné důvěře členských zemí, podotkl Dombrovskis.

Moscovici před novináři upozornil, že komise nehodlá zpochybňovat priority italské vlády například při snaze podpořit investice či boj s chudobou. „Mnohé z nich dávají v italském kontextu smysl a komise do domácích rozhodnutí italské vlády nechce nijak vstupovat,“ řekl. „Znepokojují nás ale dopady této rozpočtové politiky na italské občany, na lidi,“ dodal eurokomisař.

Salvini přepracování odmítá

Itálie svůj návrh rozpočtu na příští rok nezmění. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL to řekl vicepremiér Matteo Salvini. Evropská komise (EK) přitom rozpočtový plán italské vlády odmítla a dala Římu tři týdny na předložení návrhu nového.

Italská vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Schodek by tak měl místo poklesu stoupnout z předpokládaných 1,8 procenta HDP v letošním roce.

Salvini označil odmítnutí rozpočtového plánu za útok na italskou ekonomiku. Prohlásil, že „Brusel může klidně do Vánoc poslat dvanáct dalších psaníček“, ale kurz italské vlády se nezmění. „Itálie už nechce být sluhou hloupých pravidel,“ uvedl také vicepremiér. Upozornil nicméně, že neusiluje o odchod Itálie z eurozóny ani z Evropské unie.

,