Kdo může, bere si na topení levné dřevo přímo z lesa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Energetická krize zvedá i ceny palivového dřeva, o které je před nadcházející topnou sezónu mimořádný zájem. Lidé ho často využívají na přitápění jako doplněk k elektřině nebo plynu. Kvůli velkému zájmu a panice se ale protahují i dodací lhůty. Jednou z levnějších možností je pak samotěžba u Lesů ČR. Už tolik se neví, že dřevo je povolené odnášet z lesa i bez předchozí domluvy a zadarmo, musí ale jít pouze o spadené dřevo o maximálním průměru 7 centimetrů.
Kvůli aktuální vysoké poptávce po palivovém dříví, která souvisí s vysokými cenami elektřiny i plynu, roste násobně i jeho cena u prodejců. Ti protahují i dodací lhůty. Tam, kde se dříve čekalo týdny, to teď mohou být i měsíce. Některé domácnosti se totiž kvůli nejistotě a strachu z dalšího růstu cen energií předzásobují i na několik sezón dopředu. Největší poptávka je po nejvýhřevnějším tvrdém dříví z listnáčů jako je dub, buk, akát, jasan nebo habr.
Nejlevnější je nákup přímo z lesa
Jednou z nejlevnějších možností, jak přijít ke dříví na topení, je odkup nezpracovaného dřeva přímo z lesa. Státní podnik Lesy České republiky, jenž spravuje bezmála polovinu všech lesů, zaznamenal letos nárůst poptávky po palivovém dříví asi o třetinu. Každý zájemce (fyzická osoba) si u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových dřeva (ještě do loňska to bylo pouhých 20 metrů krychlových). Zvýšení limitu souvisí podle mluvčí podniku Evy Jouklové s očekáváním energetické krize.
Státní lesy rozlišují v tomto směru v zásadě dvě možnosti nákupu, vysvětluje pro deník Echo24 Jouklová. Tou první je takzvaná samovýroba.
„Oslovíte kontaktní osobu a ta předá kontakt revírníkovi, s ním se pak domluvíte o kolik stromů nebo kubíků dřeva máte zájem. Revírník označí dřevo sprejem a dané stromy si pak v domluveném termínu fyzická osoba vytěží. Většinou jsou to suché nebo napadené stromy. Tomu předchází podpis smlouvy, kde je jasně uvedeno, že to dříví bude využito pouze pro vlastní spotřeba a nikoli přeprodej. Po těžbě a odvozu se klády změří a podle délky a kvality je stanovena cena a vystavena účtenka,“ popisuje první možnost nákupu.
Další možností, a také dražší, nicméně vhodnou i pro ty, kteří nemají s kácením stromů zkušenosti, je nákup již pokácených a nařezaných kulatin přímo z lesní skládky. „Druhá možnost je, že stromy vytěžíme přímo my, uložíme je na skládku a prodáváme je z té skladky. Tam se opět domluvíte s kontaktní osobou. Už ale nejste samovýrobce, protože to dříví za vás vyrobil někdo jiný, proto jsou tam také ceny vyšší. Nejčastěji jde o tří až čtyřmetrové klády,“ říká Jouklová z Lesů ČR.
Podle aktuálního ceníku se dá dřevo koupit za 100 až 3 250 korun za metr krychlový. Záleží na kvalitě i způsobu prodeje. Například smrková souš o tloušťce přibližně 25 centimetrů ve výšce 1,3 metry nad zemí bude stát zhruba 115 až 160 korun (včetně DPH) v případě, že si souš zájemce vytěží a z lesa odveze sám. Kontaktní osobu nebo správce dané lesní oblasti, s nímž si můžete odvoz domluvit, najdete snadno na webových stránkách podniku.
Lesy ČR zatím změny v ceníku neplánují. „Od června do září jsme ceny zatím nezvyšovali. V posledním kvartálu, od října do prosince, to ale nemůžeme vyloučit. Nemohu předjímat, ale zatím o tom nejednáme, není to aktuální,“ dodává Jouklová.
Dřevo zadarmo?
Dřevo jde z lesa získat i úplně zadarmo, a to i ve větším množství. Lidé to ale často nevědí. Podle lesního zákona si můžete sebrat na zemi ležící suchou klest, která má v průměru na silnější části maximálně 7 centimetrů bez kůry. Pokud by byl průměr větší, šlo by už o krádež. I to může být zajímavá alternativa, jak získat dřevo třeba na přítop pro ty, kteří to nemají do lesa příliš daleko.
Ale pozor. Na všechny lesní cesty platí zákaz vjezdu všem motorovým vozidlům. A to na tam, kde není závora nebo značka přímo zakazující vjezd. Mluvčí Lesů ČR nicméně upozorňuje, že pokud má zájemce podepsanou smlouvu o prodeji dřeva a přijíždí si autem do lesa pro smluvené dřevo, samozřejmostí je, že mu lesní správa vystaví povolení k vjezdu na omezený čas.
K ostatním případům je ale zákon nekompromisní. Fyzickým osobám za neoprávněný vjezd do lesa hrozí pokuta do výše až 5 tisíc korun a za nelegální těžbu dokonce 15 tisíc korun. U osob právnických jsou pak sankce ještě řádově vyšší.