Pokud EU nezmění přístup, žádná obchodní dohoda k brexitu nebude, oznámil Johnson
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle britského premiéra Borise Johnsona je čas připravit se na to, že Británie a Evropská unie spolu nakonec neuzavřou obchodní dohodu. Taková varianta nastane, pokud evropský blok zásadně nezmění svůj přístup k jednáním, zdůraznil dnes ministerský předseda v televizním vyjádření k aktuálnímu vývoji rozhovorů. Čtvrteční signály ze summitu EU podle něj nebyly zrovna povzbudivé. Johnsonův mluvčí dodal, že za současné situace považuje Británie jednání za "skončená". Unijní vůdci se na summitu shodli, že ústupky by pro úspěch jednání měla přinést pouze britská strana.
Premiéři a prezidenti zemí EU ve čtvrtek v Bruselu konstatovali, že dosavadní stav jednání s Británií neumožňuje uzavřít dohodu o budoucích vztazích, a vyzvali Londýn, aby učinil "nutné kroky".
"Dospěl jsem k závěru, že bychom se měli připravit na 1. leden s uspořádáním, které je více podobné tomu australskému, založenému na prostých zásadách světového volného obchodu," prohlásil dnes Johnson. "Dokud nenastane zásadní změna přístupu, zvolíme australské řešení," dodal konzervativní politik.
"Z nějakého důvodu je od summitu jasné, že po 45 letech členství nejsou ochotní, pokud nenastane nějaká zásadní změna v přístupu, nabídnout této zemi stejné podmínky jako Kanadě," vyčetl Johnson EU.
Premiérův mluvčí později uvedl, že Británie považuje jednání s EU za "skončená", pokud sedmadvacítka zásadně nezmění svůj postoj. "EU rozhovory prakticky ukončila, když řekla, že nechce změnit svou vyjednávací pozici," uvedl. Podle mluvčího nyní nemá smysl, aby hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier přijel příští týden na plánovanou schůzku do Londýna. Učinit by tak měl jen v případě, že bude připraven "debatovat o všech záležitostech..., aniž by požadoval po Spojeném království, aby udělalo samo všechny kroky".
Pokud pětiletá brexitová krize vyústí ve finále bez dohody, vyvolá to chaos v citlivých dodavatelských řetězcích napříč Británií, EU i mimo ně, poznamenala agentura Reuters. Unijní summit ale ve čtvrtek vyjádřil znepokojení nad nedostatečným pokrokem v jednáních a vyzval Londýn k ústupkům v klíčových bodech.
Podle britského premiéra nebyl summit EU "příliš povzbudivý". Pokud ale bude k ústupkům ochotná EU, je Londýn připraven k dalším rozhovorům, zdůraznil Johnson.
Spojené království opustilo EU v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Sporné otázky se týkají rovných pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad dodržováním budoucí smluvy a zejména práva rybolovu v britských vodách.
Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes ale prohlásil, že dohoda je blízko. "S dobrou vůlí na obou stranách k ní můžeme dospět," myslí si.
Pokud se strany nedomluví, zatíží od ledna, kdy skončí nynější přechodné období, vzájemný obchod cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO).