Politicky roztříštěné Brno. Lídra nezměnilo pouze hnutí ANO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Říjnové komunální volby v Brně slibují velký boj. Může za to početné zastoupení různých politických stran a hnutí. Od posledních voleb v roce 2014 přibylo ve výběru dalších pět stran, takže o přízeň občanů druhého největšího města v republice se bude ucházet dvaadvacet politických subjektů. Kromě známých politických značek se pokusí o přízeň zabojovat i netradiční strany, jako jsou Sportovci, Zvířata jsou můj život či Brněnští senioři.
Brněnská politická scéna je v současné době velmi roztříštěná. Vystihuje to hlavně nynější koalice, která by byla těžko uskutečnitelná na parlamentní úrovni. Figuruje v ní hnutí ANO, recesistické uskupení Žít Brno, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. V zastupitelstvu jsou ještě strany ODS a KSČM. Jedničky na kandidátkách z osmi politických stran, které před čtyřmi roky zasedly v zastupitelstvu, pro letošní změnily lídra, kromě současného primátor Petra Vokřála
Vítězství obhajuje hnutí ANO právě spolu s primátorem Petrem Vokřálem. Zlepšit chce hlavně dopravu, bydlení, územní plán i lepší podmínky pro seniory. Hlava vedení města se inspirovala u primátorky Adriany Krnáčové v Praze, kde probíhají masivní úpravy silnic a cest. „Na první pohled to teď může vypadat tak, že je Brno strašně rozkopané a neprůjezdné, ale já to vnímám z druhé strany. Že teď je sice rozkopané, ale řadu těch věci bylo potřeba udělat, myslíme si, že je nemělo smysl odkládat,“ řekl lídr kandidátky Petr Vokřál. Spolu s ním bude kandidovat i Jiří Faltýnek, který je synem místopředsedy hnutí a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.
Recesistické hnutí Žít Brno dříve velmi kritizovalo politiku magistrátu vedenou velkou koalicí ČSSD a ODS. Nakonec se hnutí stalo součástí koalice pěti stran a nejvíc bylo vidět při snaze pomáhat lidem se získáním a udržením bydlení. „V příštím volebním období chci řešit sociální politiku ještě více komplexně a pokračovat v našich projektech. Samozřejmostí je, že všichni obyvatelé Brna musí důstojně bydlet, v nájmu či ve vlastním,“ řekla dvojka na kandidátce do zastupitelstva Martin Freund.
Žít Brno se proslavilo ještě více skrze náměstka primátorka Matěje Hollana. Ten v před třemi lety na internetu napsal, že „v Brně bylo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali“. Proti výroku se kriticky ozvala veřejnost a Hollan se pod tlakem omluvil. Náměstek pro dopravu Hollan byl také přistižen revizory při jízdě v hromadné dopravě bez jízdenky.
Jedničkou občanských demokratů, kteří mají společnou kandidátku se Svobodnými, bude Markéta Vaňková. Ta prohlásila, že strana se pokusí získat 18 procent hlasů, tedy o 10 procent více než v minulých volbách. „Za úspěch budu považovat vítězství. Chceme dosáhnout zhruba 18 procent. Pomoct by nám k tomu měl program a dobří kandidáti,“ řekla Markéta Vaňková. Občanští demokraté se chtějí zaměřit také na dopravu a lepší organizaci a koordinaci staveních prací. Za úkol si dávají také lepší řešení parkování.
Za Piráty kandiduje i bývalý spolupracovník Sobotky
Sociální demokracie půjde do voleb s lídrem Oliverem Pospíšilem. Střídá tak bývalou jedničku kandidátky a nynějšího poslance Romana Onderku. Za ČSSD bude kandidovat i starosta Slatiny Jiří Ides, který v únoru řídil opilý a naboural. Hrozí mu za to až rok vězení. „Je to jen jednorázové selhání a je vidět, že ho to moc mrzí. Navíc je zkušený a velmi schopný politik. Byla by škoda, kdyby nekandidoval,“ řekl šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil.
O místa v zastupitelstvu se popere i strana Tomia Okamury SPD. Ta sice nemá v Brně stranickou buňku, přesto se objevilo na kandidátkách jak na město, tak do osmi radnic městských částí. Hnutí místní buňku rozpustilo poté, co se její členové porvali na schůzi. Jedničkou na kandidátce se stal Ivan Fencl, který je vedoucí katedry dopravy na báňské univerzitě.
Strana TOP 09 nasadí do voleb známé jméno, poslance a lékaře Vlastimila Válka. Bývalá jednička náměstek brněnského primátora Jaroslav Kacer se v červnu nedohodl s TOP 09 a na magistrát se pokusí dostat ve straně Smart moravská metropole. Za kandidátkou nové strany stojí Moravské zemské hnutí, které vzešlo ze strany Moravané.
Piráti už nepůjdou do voleb jako podporovatelé hnutí Žít Brno. Bývalého brněnského radního Jiřího Ulipa vystřídá nová jednička Tomáš Koláčný. Kromě magistrátu budou Piráti kandidovat ve třech městských částech. V Králově Poli bude dvojkou bývalý tajemník krajského výboru sociální demokracie Michal Škerle, který byl blízkým spolupracovníkem expremiéra Bohuslava Sobotky.
Nejvyšší potenciál, 28 procent, na vítězství v nadcházejících komunálním volbách v Brně má hnutí ANO, které v nich získalo nejvíce hlasů i před čtyřmi lety. Těsně za ním je však společná kandidátka ODS a Svobodných, která disponuje volebním potenciálem ve výši 27 procent. Následují Piráti s 23 procenty, lidovci se 17 procenty a ČSSD s 16 procenty. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Českou televizi provedly společnosti Kantar TNS a Median.
Komunisté se ocitli na opačném konci žebříčku, podle průzkumu mají potenciál ve výši šesti procent. Pod deseti procenty jsou i hnutí Moravané, koalice Slušných lidí a Soukromníci a hnutí Brno plus.
V průzkumu, který agentury provedly v době od 21. srpna do 3. září, lidé rozhodnutí jít k volbám pouze uváděli, o volbě kterých stran vážně uvažují. Průzkum tedy neukazuje možný výsledek voleb.