Zeman připustil předčasné volby v říjnu, důvodem by byl krach jednání o vládě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman připustil, že pokud by nevyšel třetí pokus o sestavení vlády, může vypsat předčasné volby. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) prezident uvedl, že by se mohly spojit s říjnovými komunálními volbami. Důvodem by byl krach jednání o vládě, pokud ČSSD neustoupí ze svého požadavku na europoslance Miroslava Pocheho na postu ministra zahraničí. Prezident bude s Pochem i s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem jednat na zámku v Lánech v pátek odpoledne.
Miloš Zeman chce Pocheho žádat, aby zvážil svou kandidaturu na ministra zahraničí. Pokud by ČSSD od jeho kandidatury odstoupit nechtěla a nedala kabinetu důvěru, Zeman pro MfD uvedl, že by následoval třetí pokus o sestavení vlády, který podle ústavy vyhlašuje předseda Sněmovny. „Když nevyjde ani třetí pokus, tak má prezident republiky možnost – nikoli povinnost – vyhlásit předčasné volby,“ dodal.
Zeman v minulosti deklaroval, že předčasné volby nechce. „Chci naprosto jasně říci, že předčasné volby nikdy nevypíšu. Byly by jen výsměchem občanům. Občané rozdali karty a politici s nimi musí umět hrát. Občany nemůžete vyměnit, politiky ano,“ řekl Zeman ve vánočním projevu 2017.
Případné předčasné volby by se podle prezidenta možná stihly letos na podzim spolu s komunálními volbami 5. a 6. října. „Samozřejmě je to možné kombinovat i s eurovolbami. Ale zatím je to teoretická úvaha, jednání nezkrachovala,“ dodal Zeman.
Zeman bude v Lánech jednat i Janem Hamáčkem. Předsedu ČSSD má přijmout jako kandidáta na ministra vnitra, nebrání se ale ani jiným možnostem, konkrétně možnosti, že by Hamáček stanul v čele ministerstva zahraničí, dokud se nenajde kandidát, na kterém se všechny strany shodnou. „Proti tomu bych vůbec nebyl,“ řekl Zeman na otázku MfD, jak se dívá na možnost, že by Hamáček dočasně resort vedl.
„Pak budu přijímat další nominanty, rád se s nimi seznámím a s výjimkou pana Pocheho neočekávám, že budou jakékoliv problémy,“ řekl prezident. Nepovažoval by za korektní předjímat výsledky schůzky s Pochem. „Vyčkejte týden, za týden vám i vašim kolegům budu moci sdělit výsledky setkání,“ popsal prezident svůj postup ve věci ministra zahraničí.
Proti Pochemu jako kandidátovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o víkendu ostře vymezili komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími 11 českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament v květnu 2017 vyzval státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale ve skutečnosti hlasoval proti usnesení.
Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.
Zeman dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. Poche i další sociální demokraté argumenty odmítají jako zástupné a věří tomu, že výhrady by mohla pomoci vyřešit páteční schůzka v Lánech. Média připomínají, že Zemanovi může vadit hlavně fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.
ČSSD Pocheho kandidaturu nestáhla, ustoupit nehodlá ani sám Poche. Minulý týden avizoval, že do Lán v pátek zamíří tak, jako by se šel představit nový ministr. Diskusi o změně kandidáta veřejně navrhuje statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.