Fenomenální čeští střelci berou zlato i stříbro. Medaile bude i z tenisu

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předplatné můžete objednat zde.

Echo Prime

Jiří Lipták se stal v Tokiu vítězem olympijských her ve střelbě v disciplíně trap. Český úspěch ještě podtrhl David Kostelecký, který získal stříbrnou medaili. Další cennou medaili - minimálně stříbrnou - přidají v příštích dnech i české tenistky. Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou budou hrát finále tenisové čtyřhry.

Kostelecký si vybojoval již druhou olympijskou medaili. Před triumfem v Pekingu před 13 lety byl šestý v Sydney 2000 a čtvrtý na posledních hrách v Riu de Janeiro. Lipták naopak získal první olympijskou medaili, v Londýně skončil osmnáctý.

Brněnští rodáci dosáhli v Tokiu historického úspěchu pro českou střelbu. Naposledy byli dva Češi ve finále olympijského trapu v roce 1992 v Barceloně, kde získal medaili jen vítězný Petr Hrdlička.

V souboji o medaile Lipták s Kosteleckým utkali s Britem Matthewem Coward Holley, Abdulrahmanem Faihana z Kuvajtu, Číňanem Jü Chaj-čchengem a vítězem dodatečného rozstřelu o šesté místo Jorge Orozca Diazem z Mexika.

Jistá tenisová medaile
České tenistky Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková vyhrály semifinálovou čtyřhru a budou bojovat o olympijské zlato. V semifinále porazili rusky Jelenu Vesninovou a Veroniku Kuděrmětovovou 6:3, 3:6, 10:6.

Oba čeští střelci postupně vyřadili ve finále všechny čtyři soupeře a po 50 střelách a 43 trefách svedli rozhodující souboj v rozstřelu. V něm si nakonec vedl lépe devětatřicetiletý Lipták, jenž svého o sedm let staršího kolegu porazil díky zásahu na sedmé ráně. Tu Kostelecký minul a mohl svému krajanovi jen pogratulovat.

Šestačtyřicetiletý Kostelecký je podruhé za sebou nejstarším českým olympionikem ve výpravě a účastní se šestých her. Vyrovnal tím české maximum, o které se nyní dělí s veslaři Jiřím Ptákem a Václavem Chalupou, běžkyní a bikerkou Kateřinou Neumannovou a vodní slalomářkou Štěpánkou Hilgertovou.