Maďarská politika

Europarlament hlasuje o postihu Maďarska. „Chcete rozhodovat, co je pro nás správné,“ oponuje Orbán

Maďarská politika
Europarlament hlasuje o postihu Maďarska. „Chcete rozhodovat, co je pro nás správné,“ oponuje Orbán

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Den poté, co část europoslanců „grilovala“ maďarského premiéra Viktora Orbána za vládnutí jeho kabinetu, hlasuje dnes europarlament o tom, zda doporučí proti situaci v Maďarsku zasáhnout. Tedy zda schválí doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení právních a demokratických hodnot. To by v krajním případě skončilo odebráním hlasovacích práv.

Důležitý bude při hlasování o Maďarsku postoj největší europarlamentní skupiny Evropské lidové strany (EPP), do níž patří i maďarská vládní strana Fidesz. Ta v dubnu vyhrála potřetí volby a je známá silným protiimigračním postojem. Orbán, který je kritizován maďarskou opozicí i ze zahraničí za uzurpování moci a podněcování protiimigračních nálad, výtky europoslanců i komise odmítá. 

EPP o postoji k maďarské vládě jednala v úterý dlouho do večera. Dohodla se, že nechá na zvážení každého europoslance, jak bude o Maďarsku hlasovat. Poslanci této frakce jsou v postoji k zemi nejednotní. „Naše skupina je rozdělena. Ale při diskuzi zaznívají hlavně názory hlasovat pro rezoluci,“ uvedl pro deník Echo24 europoslanec TOP 09 a člen frakce EPP Luděk Niedermayer. Proti postihu Maďarska bude hlasovat například europoslanec EPP Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Europoslanci a Evropská komise mají výtky k porušování základních hodnot Evropské unie, právního státu a lidských práv v Maďarsku. Aby vůbec poprvé přijal europarlament doporučení podniknout kroky proti Budapešti, bude dnes vyžadovat hlasy alespoň dvou třetin přítomných poslanců, které dohromady musí představovat absolutní většinu, tedy nejméně 376 hlasů. Maďarsku v krajním případě hrozí i pozastavení hlasovacích práv v Unii.

‚Kult osobnosti maďarského premiéra‘

Autorka kritické zprávy o situaci v Maďarsku Judith Sargentiniová v úterý maďarské vládě vytkla, že umlčela opoziční média, zbavuje další generace možnosti kriticky přemýšlet a brání nevládním organizacím sloužit lidem na okraji společnosti, zatímco jednotlivci se obohacují na účet peněz od poplatníků z Evropské unie. „Nastal čas na zásadní rozhodnutí. Dovolíme (maďarské) vládě porušovat hodnoty, na nichž je EU založena?“ řekla.

„Ustavičně jsme usilovali o dialog, ale k ničemu to nevedlo. Vy osobně představujete nejzkorumpovanější režim v EU,“ prohlásil za evropské socialisty Udo Bullmann. Další zákonodárci odsuzovali „kult osobnosti“ maďarského premiéra či „rasismus“ v přístupu k romské menšině či obecně „autoritářskou, protidemokratickou politiku“ šéfa maďarské vlády.

Naopak polský europoslanec Ryszard Legutko za konzervativce odmítl „útok proti legitimní, demokraticky zvolené vládě“; pak by se totiž mohlo stejně zatočit i s Polskem. Za Orbána se postavil také známý britský euroskeptik Nigel Farage.

Sám Orbán označil úterní debatu v europarlamentu o své vládě za absurdní. „Odsoudíte Maďarsko, které je už tisíc let součástí křesťanské Evropy a i svou krví bojovalo za svobodu a demokracii,“ prohlásil. „Chcete většinou hlasů rozhodovat, co je pro Maďary správné. Víte lépe než Maďar, co chce Maďar?“ uštěpačně se ptal Orbán, jehož strana v dubnu vyhrála třetí parlamentní volby za sebou, a to jasnou většinou. Teď se ale EP podle Orbána chystá umlčet ty, co nemají stejný názor, například na migrační politiku, a potrestat Maďary za to, že nevolili opoziční socialisty. A ptal se také, zda snad má pykat Maďarsko za to, že se nechce stát „zemí přistěhovalců“.

,