Zdechovský: Donutíme Von der Leyenovou k reformě. Nové komisaře budeme drtit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po zásadní reformě a precizním výběru budoucích eurokomisařů volá poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj není čerstvě zvolená šéfka Evropské komise Ursula Von der Leyenová ideální volbou, přesto by se měla pokusit pokračovat v práci lídra evropských lidovců Manfreda Webera, se kterým se původně počítalo jako jedním z kandidátů do čela komise. Zdechovský v rozhovoru pro Echo24 také upozorňuje, že po evropských volbách nejsou silně zastoupeny státy Visegrádské čtyřky, zejména po konci bývalého polského premiéra Donalda Tuska v čele Evropské rady.
Na začátku července jste kritizoval, že se při volbě šéfa Evropské komise ustupuje od praxe spitzenkandidátů. Při volbě nové předsedkyně jste pro Ursulu Von der Leyenovou hlasoval a následně jste nad její volbou uvedl, že jste rozčarován. Jak si mají voliči vyložit váš postoj?
Hlasoval jsem pro kandidátku, která pochází z německé CDU (Křesťanskodemokratická unie pozn. red.), tedy z mé politické rodiny. Nicméně to nevylučuje můj postoj. Dlouhodobě tvrdím, že Evropská unie musí projít zásadní reformou. Kandidátka na předsedkyni Ursula Von der Leyenová nebyla na tuto funkci připravena. Můžeme to vidět z jejího vystupování a vystoupení, kde se snažila všem zalíbit. To působilo značně kontraproduktivně, protože politik by měl zůstat autentický.
Já jako křesťanský demokrat a konzervativní politik nemůžu najednou zastávat politiku jiných ideologií nebo odlišných politických skupin. V České republice takto vystupuje premiér Andrej Babiš a sám vidíte, jak to dopadá. Tedy nejsem z té volby nadšený. Zejména ze způsobu jejího výběru, protože mi nepřišel zrovna transparentní a demokratický.
Před volbami jste tvrdil, že je potřeba zásadní změna Evropské unie. Je podle vás reforma pod vedením předsedkyně Von der Leyenové možná?
Ať už reformu bude chtít nebo ne, tak ji k tomu donutíme. Čeká nás schvalování komisařů a já jako koordinátor pro kontrolu rozpočtu a místopředseda výboru pro zaměstnanost budu každého navrženého komisaře drtit a budeme po něm chtít detailní znalosti dané problematiky. Pokud eurokomisař nebude mít takové znalosti a nebude vyhovovat, tak uděláme maximum pro to, aby neprošel. V novém kabinetu můžeme takto odmítnout řadu lidí.
Byl jsem jedním z těch, kteří jsme paní předsedkyni Von der Leyenové vyslali jasný signál, aby si nastudovala problematiku, kterou reprezentoval Manfred Weber (evropský lidovecký spitzenkandidát, pozn. red.). Ten ve svém programu už část reformy Evropské unie představil. Nyní má nová předsedkyně měsíc na to, aby si to dostudovala, a aby spolu s komisí ukázala, co chce s Evropou dokázat na konci jejího mandátu.
Dříve paní předsedkyně hovořila o tom, že po státech bude požadovat dvě jména kandidátů na eurokomisaře, které si poté vybere. Co říkáte na její vyjádření ohledně rovného zastoupení mužů a žen v rámci komise, které pronesla krátce po zvolení?
To je spíš takové zbožné přání a snaha zalíbit se levicovým stranám v genderovém hledisku. Do Evropské komise by měli být vybírání lidé nikoliv podle pohlaví. Kandidáti mají být vybíráni podle toho, zda jsou schopní či ne. Samo pohlaví vám tuto skutečnost nezaručí. Myslím si, že v politice má být první kritériem vždy odbornost, ne jestli je muž, žena nebo mimozemšťan.
Česká vláda zatím neschválila znovu Věru Jourovou na pozici nové eurokomisařky. Probíhají spíše vyjádření, že se Česká republika snaží získat nejprve silnější portfolio než tomu bylo naposledy. Je to správný přístup? Není na zisk silnějšího portfolia pozdě?
Ať se to někomu zdá nebo ne, tak paní Jourová měla silné portfolio. Její agenda spravedlnosti, ochrany spotřebitele a digitální bezpečnosti byla jedna z nejlepších. My se však máme snažit o to, aby se paní Jourová stala šéfkou jednou z místopředsedkyní v komisi, pod kterou budou spadat další komisaři. S nimi by totiž řešila problematiku směrem k předsedkyně komise. Naší taktikou by tedy mělo být, aby jsme co nejdříve oznámili nové jmenování. Vzhledem k tomu, že Věra Jourová by zasedla podruhé v komisi, tak je velká pravděpodobnost, že by získala jak lepší pozici nebo funkci.
Premiér Andrej Babiš si po summitu EU pochvaloval odmítnutí systému spitzenkandidátů, proti kterému se shodně postavily země Visegrádu. Podle vyjádření předsedy vlády to tak vypadá, že V4 má skutečnou sílu měnit evropskou politiku. Posílila tedy pozice V4 po nových volbách?
Visegrád totálně ostrouhal. Předtím měla skupina předsedu jedné ze tří důležitých složek Evropské unie, tedy Evropská rada, kde byl Donald Tusk. V současné době nemá žádnou významnou pozici žádný stát z postkomunistického bloku. To je důležité si uvědomit.
Kromě zisku místopředsedy výboru pro zaměstnanost nově také zasedáte jako koordinátor lidovců pro kontrolu rozpočtu. Na co se budete zejména zaměřovat?
Zaměřím se hlavně na organizované podvody v souvislosti s evropskými dotacemi a nastavení systému kontroly dotací tak, aby účinně bojoval proti zlodějům a organizovaným skupinám, které rozpočet rozkrádají. To se týká i některých členských států, které podvádějí ve výkazech o tom, jakým způsobem je hospodařeno s evropskými prostředky. To bude hlavním úkolem následujících pěti let. Spolu s tím bude důležité také dotáhnout upřesnění legislativy o střetu zájmů, protože můžeme i dnes vidět některé nedostatky.
Ve výboru pro zaměstnanost se budeme zabývat zejména tím, abychom přestali dělat byrokratické překážky zaměstnavatelům. Více se budeme soustředit, aby se vytvořila větší flexibilita pro zaměstnance, třeba při změně zaměstnání nebo možností cestovat za vzděláváním.
Řekl jste, že se budete zaměřovat na organizované zločiny i na podvody různých členských států. Můžeme tam řadit i Českou republiku?
Do jisté míry má Česká republika své evropské problémy, kdy se s podvody nedaří bojovat. Těchto projektů je však výrazně méně a i systematické podvody jsou velmi dobře stíhány. Nicméně Česká republika má větší problém v pronikání skupin podnikatelů do politiky, kde participují na evropském rozpočtu. Zde je skutečně potřeba vymezit správně střet zájmů kvůli tomu, aby si politici přicházející z byznysu nepřihrávali malou domů.