Paruky, převleky, falešné kníry i doklady. „Herci“ v Praze okrádali banky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policisté zadrželi skupinu šesti lidí, kteří se podle nich hlavně v Praze na přelomu loňského a letošního roku vydávali za klienty několika bank. Pomocí padělaných dokladů, paruk či převleků převáděli peníze na svůj účet, nebo je v hotovosti vybírali přímo na pobočce. Škodu kriminalisté vyčíslili na skoro devět milionů korun. Za několik trestných činů, mimo jiné za padělání a pozměnění veřejné listiny či podvod jim hrozí až osm let vězení, informoval v pátek na webu mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
Skupina podle policie kvůli získání peněz z cizích bankovních účtů měnila vzhled i role. Podezřelí nosili falešné vousy, používali paruky nebo si vlasy a vousy barvili. Říkali si proto herci, uvedl mluvčí.
Informace o klientech banky získávali z veřejně dostupných rejstříků nebo sledováním zpráv na internetu. Snažili se o nich získat potřebné informace a fotografie. Poté si nechali vyrobit falešné doklady, které opatřili svou fotografií, a vyrazili na pobočku banky, popsal činnost skupiny Rybanský. Paradoxně jim pomohla i doba epidemie koronaviru, kdy mohli obličej skrýt pod respirátorem.
"Před úředníky bank pak vystupovali sebejistě bez známky nervozity a zaváhání, u každého výběru měli předem připravenou legendu o majiteli, kterou si zjistili z dostupných zdrojů," uvedl policejní mluvčí. Kvůli tomu, aby je skutečný majitel účtu neodhalil prostřednictvím zpráv z banky o výběru hotovosti nebo převodu peněz, ještě před transakcí změnili podezřelí u účtu kontaktní údaje.
Pod smyšlenou legendou podle detektivů dokázali změnit i podpisový vzor. Podobným způsobem pracovali také s odcizenými či nalezenými doklady a listinami, jako byly výpisy z bankovních účtů nebo firemní listiny vyhozené u popelnic.
Identifikace podezřelých, kteří byli převážně drogově závislí, byla podle policie velmi složitá a pracná. Pracovníci Kriminalistického ústavu v Praze dokázali ze zajištěných fotografií vypracovat antropologické posudky, které velkou měrou pomohly ke zjištění pachatelů. Při zadržení podezřelých, které se odehrálo v uplynulých týdnech v Plzni, zajistili kriminalisté velké množství padělaných dokladů, SIM karet, mobilních telefonů, elektroniky a různých doplňků potřebných k páchání trestné činnosti.
Celková škoda byla vyčíslena na bezmála devět milionů korun. "Nebýt však obezřetnosti některých bankovních úředníků přesahovala by daleko přes deset milionů korun," doplnil policejní mluvčí. Jsou podezřelí ze spáchání trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až osmiletý trest odnětí svobody.