Závody v zalesňování planety. Etiopané za půlden vysadili 353 milionů stromů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve snaze zvrátit následky odlesňování Etiopané vysadili přes 353 milionů mladých stromků. Na twitteru to uvedl ministr etiopské vlády. Akce, které se zúčastnili dobrovolníci po celé zemi, byla součástí většího projektu pod záštitou proreformního premiéra Abyi Ahmeda. Není žádný troškař, plánem jsou čtyři miliardy stromů za rok.
Etiopie tímto výkonem zřejmě nastolila nový světový rekord v počtu vysázených stromků za jeden den. Předchozím držitelem rekordu byla od roku 2016 Indie s 50 miliony vsazenými stromy za den, uvedl britský list The Guardian.
BREAKING NEWS!!
— Dr.-Ing. Getahun Mekuria (@DrGetahun) July 29, 2019
ETHIOPIA PLANTED
353,633,660 TREE SEEDLINGS IN 12Hours#GreenLegacyEthiopia#PMOEthiopia pic.twitter.com/TewfqNzXMN
Pondělní událost byla součástí ambiciózní iniciativy, jejímž cílem je vysázet v Etiopii za jeden rok až čtyři miliardy stromů. Projekt s názvem Zelené dědictví zahájil premiér Ahmed na konci května, Etiopané zatím vysadili přes 2,6 miliardy stromů.
Plán znovuzalesnění Etiopie podporují i mezinárodní agentury OSN a ekologické organizace. Pro zemi, která v posledních letech ztratila velkou část zalesněné plochy kvůli těžbě, zhoršování životního prostředí a klimatické změně, je tato iniciativa velkou a důležitou změnou, upozorňuje Světový potravinový program (WFP).
OSN uvádí, že zatímco na začátku 20. století tvořily lesy až 35 procent plochy této východoafrické země, v roce 2000 byla zalesněna pouze čtyři procenta krajiny. Zemi v posledních letech trápí i sucha.
„Stromy nejen že pomáhají zmírnit změny klimatu vstřebáváním oxidu uhličitého ze vzduchu, ale přinášejí také velký užitek v boji s rozšiřováním pouští a degradací půdy, zvláště ve vyprahlých zemích. Také poskytují jídlo, obydlí, palivo, krmivo, léky, materiál a chrání zdroje vody,“ uvedl Dan Ridley-Ellis, vědec z Edinburgské univerzity.