nová předsedkyně Sinn Féin

Předsedkyní irské Sinn Féin se stala Mary Lou McDonaldová

nová předsedkyně Sinn Féin
Předsedkyní irské Sinn Féin se stala Mary Lou McDonaldová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Předsedkyní Irské republikánské strany Sinn Féin se stala dosavadní místopředsedkyně Mary Lou McDonaldová. Nahradí tak Gerryho Adamse, který straně šéfoval více než 30 let. Informovaly o tom světové agentury.

Adams stál v čele nacionalistické Sinn Féin, která působí jak v Irsku, tak v Severním Irsku, od roku 1983. Zvolení ženy z mladší generace, která se přímo nezapojila do třicetiletého konfliktu v Severním Irsku, představuje významné odtržení se od minulosti tohoto bývalého politického křídla Irské republikánské armády (IRA), poznamenala agentura Reuters.

„Válka skončila. Nyní, kdy se ujímá vedení nová generace, je naší úlohou přinést inovativní a moderní způsoby, jak prosazovat naši politiku. Přišel čas na nové a odvážné myšlenky,“ řekla osmačtyřicetiletá McDonaldová svým spolustraníkům.

Devětašedesátiletý Adams je už půlstoletí klíčovou a kontroverzní postavou irské politiky. Někteří ho označovali za teroristu, druzí ho chválili jako mírotvorce.

Jako šéf Sinn Féin, někdejšího politického křídla Irské republikánské armády (IRA), která vedla ozbrojený boj za odtržení Severního Irska (Ulsteru) od Británie, přispěl Adams k mírové dohodě z roku 1998. Ta ukončila tři desítky let trvající krvavé boje mezi katolíky a protestanty. Adams byl podle agentury AP zároveň obviňován, že byl vysoce postaveným členem IRA, toto tvrzení ale opakovaně popřel.

Odchod z čela strany oznámil Adams už loni v listopadu. McDonaldová byla ve straně jeho zástupkyní a v letech 2004 až 2009 poslankyní Evropského parlamentu.

„Nový vůdce přiláká jiné voliče. Existují lidé, kteří milují či nenávidí Gerryho Adamse a myslím, že Mary Lou by straně mohla přivést více neutrálních lidí,“ citovala agentura Reuters dvaašedesátiletého radního Michaela Gallaghera.

,

10. února 2018