Hoďte zlaťáky buskerům, Tři generace žen, Jak přežít globální krizi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hoďte zlaťáky buskerům
Praha žije hudbou je největší festival v ulicích Prahy, letos se koná již popáté. Promění na tři desítky míst nejen v centru na malé scény pod širým nebem. Do třídenního programu se zapojí řada profesionálních hudebníků i buskerů (pouličních umělců). Netradičně tak v pražských ulicích vystoupí například Lenka Dusilová, Zrní či Mucha.
Praha žije hudbou, různá místa Prahy, 25.–27. 6. 2020.
Tři generace žen
Když Kate jako mladá utekla z domova, toužila začít nový život daleko od rodiny. Zapřisáhla se, že pro svou dcerku Sabine tu vždycky bude. Jenomže čím je Sabine starší, tím víc ji zajímá nejasná minulost její matky… Splněný sen o shledání vnučky a babičky se změní v pátrání po tajemství minulých let, která doteď zůstávala pohřbena.
Jojo Moyesová: Schovej mě v dešti, Ikar 2020, 376 str.
Megalomanský génius Christo
Otevřený pohled do tvůrčí dílny muže, jehož neotřelé instalace měnily tvář ikonických míst po celém světě. Christo byl člověk, pro kterého není žádný nápad neuskutečnitelný. Slavné světové monumenty umožnil spatřit v úplně jiném kontextu. Tyto instalace realizoval s Jeanne-Claude, svou uměleckou partnerkou a manželkou.
Christo – Chůze po vodě, režie: Andrej Paounov, premiéra: 25. 6. 2020.
Ocelové plastiky v zámecké zahradě
Libor Hurda (www.hurda.cz), umělecký kovář a sochař, používá moderní povrchovou úpravu v podobě tzv. metalizace. Mezi nejmenší díla, která vytvářel, patří snubní prsteny, mezi největší pak čtyřmetrová socha Ferryman nebo Free Francis – jde o kinetický objekt, sochu, jež se volně otáčí již při malém vánku.
Libor Hurda – Ocelové plastiky, zahrada kladenského zámku, Kladno, do 30. 9. 2020.
Zemská přitažlivost a umění
Podívejte se, jak výtvarník Jiří Bielecki a jeho souputníci zkoumali účinky zemské přitažlivosti a přírodních sil. Uvidíte například nehmotné, jakoby vzduchem naplněné vznášející se objekty, které se vaším výdechem rozkmitají. Kromě nich i tzv. kouřovky, které Bielecki vytvářel působením plamene.
Jiří Bielecki: Vznášet se a chvět v siločarách přitažlivosti, Muzeum města Brna, do 30. 8. 2020.
Výstava ke kulatinám
Výstavu Tři dekády připravil Institut tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě ke 30. výročí svého založení. Pořadatelem výstavy je Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které ji představí v prostorách pražského domu U Černé Matky Boží. Výstava zahrnuje výběr nejlepších snímků hlavně současných studentů i absolventů školy.
Tři dekády (ITF), dům U Černé Matky Boží, Praha, do 27. 9. 2020.
Jak přežít globální krizi
Základní problém je ten, že se děje příliš mnoho věcí najednou. Svět prochází proměnou a Václav Cílek se na ni dokáže podívat z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem a konstruktivní skepsí. Vždyť v době nečekaných důsledků globalizace a velkého zrychlení je možná více než kdy dříve důležité umění udržet si v životě pocit smyslu.
Václav Cílek: Co se děje se světem? Tympanum 2020.
Milostné vzplanutí v Krumlově
Marie, rozvedená docentka literatury, se ocitá v Českém Krumlově, dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči. Seznámí se přitom s knihkupcem Filipem a začíná milostný románek plný léta a literárních konotací. Marie však chce především urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče – a vyrovnat se se svou osamělostí.
Jiří Hájíček: Plachetnice na vinětách, Host 2020, 196 str.