Mimořádný objev: vědci našli nový lidský druh. „Dračí muž“ může být nejbližší člověku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vědcům v Číně se v rámci mezinárodní spolupráce podařil mimořádný objev, který je revoluční pro výzkum evoluce člověka. Analyzovali totiž zachovalou lebku, která zřejmě patřila zcela novému typu člověka Homo longis, podle čínského longi – drak. Informoval o tom například server Live Science nebo BBC.
Pokud se potvrdí existence tohoto „Dračího muže“, jednalo by se o dosud nejbližší evoluční druh k modernímu Homo sapiens. Byl by bližší než Neandrtálec či Homo erectus.
„Byl jsem překvapen výslednou fylogenezí lebky, která ji spojuje spíše s Homo sapiens než s Neandrtálcem, ale naše závěry jsou založeny na analýze velkého množství dat,“ řekl jeden z autorů studie Chris Stringer serveru Live Science.
Dračí muž měl podle studie žít ve východní Asii zhruba před 146 tisíci let. Lebka přitom byla objevena už v roce 1933, ale nikdo se o ni do této chvíle nezajímal. Členy výzkumného týmu byli vybraní experti z celého světa.
„Jde o oddělenou vývojovou větev, která se v regionu vyvíjela několik stovek tisíc let a poté nakonec vyhynula,“ řekl Stringer pro BBC. Podle výzkumníků má jejich objev potenciál na to přepsat historii lidské evoluce.
Dračí muž měl podle vědců velké oči, široká ústa a zvětšené zuby. Měl taky mnohem větší lebku než další typy lidí a velikost mozku byla srovnatelná s tou dnešní. Nicméně je o tomto druhu stále poměrně málo informací. Není jasné, jak žil. Jelikož byla lebka nalezena již před desítkami let (v roce 1933), nemají výzkumníci dostupné žádné nástroje, se kterými mohl tento druh pracovat.
Lebku nalezl stavební dělník u řeky Sungari, kterou lze přeložit jako Řeka černého draka. Proto byl také nový druh pojmenován „Dračí muž“. V roce 1933 však byla oblast pod japonskou okupací, dělník lebku přinesl domů do Číny a následujících 80 let se skrývala na dně studny. Dělník před smrtí řekl o lebce své rodině. A pak se dostala do rukou vědců.