Zemřel švédský spisovatel a dramatik Enquist. Během sametové revoluce byl v Česku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve věku 85 let zemřel jeden z nejvýznamnějších švédských spisovatelů a dramatiků 20. století Per Olov Enquist. Švédským médiím to sdělila literátova rodina, podle které zemřel v sobotu večer ve spánku po dlouhé nemoci. Řadu jeho děl dramaticky ztvárnila i česká divadla.
„Zemřel P. O. Enquist. Děkuji vám za úžasné čtenářské zážitky, chytré postřehy a zajímavé příspěvky do diskuze,“ vyjádřila na twitteru rodině soustrast švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Enquist měl podle agentury DPA dlouhodobě zdravotní potíže, zejména se srdcem. V roce 2016 prodělal mrtvici.
PO Enquist är död. Tack för fantastiska läsupplevelser, kloka tankar och inspirerande debattinlägg. Mina tankar går till Gunilla och hans nära och kära. pic.twitter.com/dVZZPxoQfw
— Ann Linde (@AnnLinde) April 26, 2020
Jeden z nejčtenějších švédských spisovatelů je mimo jiné autorem románů Legionáři, Svržený anděl, Návštěva osobního lékaře, Kniha o Blanche a Marii a divadelních her Noc tribádek, Faidra a Ze života žížal. Napsal také scénáře k válečnému dramatu Hamsun a či televiznímu seriálu o Augustu Strindbergovi.
Enquist se narodil 23. září 1934 v severošvédské vesnici Hjoggböle. Vystudoval literaturu na univerzitě v Uppsale, poté byl kulturním kritikem v denících Svenska Dagbladet a Expressen a působil i jako televizní moderátor. Krátce žil v Kodani, v západním Berlíně a v Los Angeles, kde působil jako profesor na Kalifornské univerzitě. V roce 1961 debutoval dílem Křišťálové oko, ale mezinárodní věhlas mu přinesl až román Legionáři, který byl přeložen do několika světových jazyků a byl také zfilmován.
Enquist za svou kariéru několikrát navštívil Česko, na podzim 1989 zavítal do Prahy na jednu z divadelních premiér a stal se tak přímým svědkem sametové revoluce. Od té doby byl pravidelným hostem filmových, divadelních i literárních festivalů.