Zůstává jediná stíhaná s Babišem. „Našli mě dřív než zubatá“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco rodinní příslušníci premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou již definitivně mimo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, nezůstává Babiš mezi obviněnými sám. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil stíhání i bývalé jihlavské náměstkyni primátora Janě Mayerové, která podepsala žádost o spornou dotaci z evropských fondů na Farmu Čapí hnízdo.
Jana Mayerová (49), ještě pod svým dívčím jménem Jana Nagyová, s tehdejším majitelem Agrofertu Andrejem Babišem spolupracovala jako dotační expertka. Babišovi měla radit s dotacemi a byla údajně u toho, když Andrej Babiš rozjížděl výrobu biopaliv.
V letech 2008 až 2010 byla místopředsedkyní představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo (dříve ZZN Pelhřimov), poté byla do listopadu 2011 místopředsedkyní dozorčí rady firmy. Do zorného úhlu vyšetřovatelů se dostala zřejmě především proto, že podepsala žádost o padesátimilionovou dotaci z evropských fondů na Farmu Čapí hnízdo.
V době obvinění v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo byla náměstkyní jihlavského primátora, ale po obvinění ze zdravotních důvodů rezignovala. Do jihlavského zastupitelstva byla zvolena v roce 2014 na kandidátce hnutí ANO (zvolen byl i její manžel podnikatel Daniel Mayer). V té době působila jako poradkyně ministra financí Andreje Babiše.
Obvinění podle ní však bylo nesmyslné. „To, co je uvedeno v obvinění, je vymyšlený příběh, založený na fabulacích, neznalosti situace a ignoraci faktů. A s ohledem na jeho zacílení do nejvyšších pater politiky jsem plně přesvědčena o účelovosti. Stejně tak jako věřím, že se obvinění ukáže jako jedna velká lež. Žel, v mezičase z nás budou pro část národa zločinci a to je to, o co autorům jde,“ napsala Mayerová ve svém dřívějším vyjádření.
Kvůli obvinění měla psychické problémy a pokusila se o sebevraždu. „Pokusila jsem se odejít hned dvakrát, a ani děti mě nezastavily. Už jsem prostě nemohla dál… Měla jsem štěstí, že mě našli dřív než zubatá. A tak jsem na chvíli skončila v nemocnici,“ napsala pro regionální Obcasnik.eu.
Z kontextu zářijového usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo vyplývá, že činnost Babiše a Mayerové jednoznačně směřovala k získání dotace.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.