Čínská medicína nebude zdravotnický obor. Nově bude brána jako léčitelství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lékařské profese. Změna zákona je bude nově definovat jako léčitele. Nový stav vítají zejména děkani lékařských fakult nebo Česká lékařská komora. Jedním z důvodů, proč se zákon mění, je, že fakulty nevěděly jak mají orientální medicínu vyučovat. „Je to bohužel taková hra se slovíčky, protože tradiční čínská medicína není medicína, je to léčitelství,“ řekla ke změně předkladatelka Alena Dernerová.
V zákoně je čínská medicína od minulého volebního období, kdy ji prosadil bývalý předseda sněmovního výboru Rostislav Vyzula (ANO). Nyní se stal jedním ze 135 poslanců, kteří zvedli ruku pro přijetí zákona ve třetím čtení. Jedním z důležitých argumentů bylo, aby tyto forma pomoci nebyly hrazeny pojišťovnou.
„Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,“ uváděl senátní návrh. Při hlasování se proti postavilo pouze sedm pirátských poslanců, všichni komunisté se při hlasování zdrželi.
Zákon se nyní vrací do horní komory parlamentu, kde senátoři proberou pozměňovací návrhy. Pokud by zákon prošel bez problémů, ocitl by se na stole prezidenta Miloše Zemana. Ten se před dvěma lety při návštěvě prezidenta Číny zavázal, že budou „obě strany nadále podporovat šíření, propagaci a používání tradiční čínské medicíny v České republice a střední a východní Evropě a podporovat výstavbu česko-čínských center tradiční čínské medicíny“.
Prezident by však měl zákon přijmout bez větších problémů. „Veto nepředpokládám,“ napsal pro Echo24 mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Už ve sněmovně se poslanci shodovali s ministrem zdravotnictví, že by na čínskou medicínu měl pamatovat zákon o léčitelích. Zdravotnický resort plánuje s jeho předložením v první polovině příštího roku.
Konec stavby čínského centra
Problémem však může být výstavba velkého centra čínské medicíny v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Projekt už měl na jaře stavební povolení, stavba však kvůli převedení oboru zamrzla, zjistil server iDnes.cz.
Investorem projektu je nadační fond, do kterého dala 270 milionů korun čínská společnost China Energy Company (CEFC). „Investor má na účtech v České republice odpovídající finanční prostředky a svoji vůli deklaroval na opakovaných jednáních s představiteli ministerstva zdravotnictví. Bohužel ministerstvo navrhlo zákonné úpravy léčby tradiční čínské medicíny a vyjádřilo nesouhlas s působením kliniky v rámci Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ sdělil mluvčí Pavel Bednář.
Klinika se měla původně začít stavět v září 2016. Zatím poslední zveřejněný termín zahájení stavby byl začátek letošního roku. Od roku 2015 v hradecké nemocnici funguje ambulance tradiční čínské medicíny. Provázanost fakultní nemocnice s ambulancí čínské medicíny kritizovala Česká lékařská komora.