Nejvyšší státní zástupce Zeman loni oživil každý třetí detailně zkoumaný případ
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V kauze Čapí hnízdo, v níž Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných, může ještě zasáhnout nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten má možnost v rámci tzv. kasačního oprávnění usnesení o zastavení stíhání zrušit. Rozhodnutí může ale i potvrdit. V loňském roce „oživil“ třetinu zkoumaných případů. I pokud by ale Pavel Zeman nařídil trestní stíhání obnovit, nepokračovalo by zřejmě dlouho. Prezident Miloš Zeman totiž uvedl, že v případě obnovení trestního stíhání by premiérovi Babišovi udělil abolici. Tou by trestní stíhání zastavil.
Nejvyšší státní zastupitelství se zabývá všemi usneseními o zastavení trestního stíhání i o odeslání případů do přestupkového řízení. Loni mu takto bylo předloženo 1007 usnesení k přezkoumání. Z toho si pouze v 96 případech nejvyšší státní zastupitelství vyžádalo spisy, aby přezkoumalo případ detailněji. Z toho „oživilo“ celou třetinu případů, 35 z nich. Čísla pochází ze zprávy o činnosti státního zastupitelství za rok 2018.
Případ Čapího hnízda už nyní nejvyšší státní zastupitelství zkoumá podrobněji, kauza byla předložena včetně spisového materiálu.
Zákonnost a důvodnost zastavení stíhání v ostře sledovaném případu bude v rámci dohledu přezkoumávat také pražské vrchní státní zastupitelství, v jehož čele je Lenka Bradáčová. Pokud vrchní zastupitelství dojde k závěru, že bylo v rozporu se zákonem, pošle Nejvyššímu státnímu zastupitelství stanovisko.
Dále čtěte: Proč Šaroch zastavil stíhání Babiše. Tady je přehled jeho argumentů
Zeman by zastavil stíhání Babiše, pokud by nyní bylo obnoveno
Prezident Miloš Zeman plánuje zastavit případné stíhání premiéra Babiše v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, pokud by bylo obnoveno. Využil by takzvané abolice. Doufá ale v to, že to nebude potřeba. Řekl to ve čtvrtek televizi Barrandov. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády. Více jsme psali ZDE.
Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo anonymizovanou verzi usnesení o zastavení trestního stíhání ve čtvrtek, značná část textu zůstala neveřejná. Žalobci to vysvětlili tím, že jde o citace výpovědí obviněných, svědků a shromážděných listinných důkazů. Argumentovali i tím, že spis posílají nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může verdikt zrušit. „V případě jejich zveřejnění by mohlo dojít k ohrožení výsledku tohoto řízení,“ uvedl v tiskové zprávě zaslané deníku Echo24 městský státní zástupce Martin Erazím.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch stíhání zastavil z důvodu, že skutek není trestným činem a zároveň není důvod pro postoupení věci například do přestupkového řízení. Zároveň ale v usnesení uvedl, že považuje za prokázané, že obvinění jednali „vědomě účelově“, aby společnost padesátimilionovou dotaci z EU určenou pro malé a střední podniky získala.
Podle zveřejněného usnesení se také nepodařilo prokázat, že Babiš měl vliv na řízení a chod společnosti Farma Čapí hnízdo. Důkazy ale svědčí o jeho enormním zájmu na výstavbě areálu, dodal státní zástupce Šaroch. V rozhodnutí zastavit Babišovo trestní stíhání měly také významný vliv výpovědi zaměstnanců banky HSBC, která poskytla farmě úvěr. Původně hrál významnou úlohu v trestním stíhání dokument banky, z něhož vyplývalo, že farma je součástí holdingu. To ale vyloučili právě zaměstnanci banky.
„Byla v podstatě vyloučena pravdivost záznamů uvedených v materiálech banky o tom, že společnost Agrofert a Farma Čapí hnízdo byly v době projednávání žádosti o poskytnutí úvěru pro společnost FČH či v následné době čerpání úvěru a jeho splácení v postavení mateřské a dceřiné společnosti,“ citoval server iROZHLAS z usnesení.