ČR si i po změně postoje USA stojí za svým, židovské osady na Západním břehu jsou nelegální
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko nezmění názor na právní postavení židovských osad na Západním břehu Jordánu a nadále se drží rezolucí OSN. Rozhodnutí Spojených států, že už nebudou osady považovat za protiprávní, nemá na českou pozici žádný vliv. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
„Prohlášení USA nemá vliv na naši dosavadní pozici. Držíme se společné pozice EU, respektujeme mezinárodní právo a rezoluce OSN a rozhodnutí mezinárodních soudů,“ uvedla Štíchová. „Ačkoliv je naše pozice odlišná od současné pozice USA, věříme, že stejně jako pro EU, tak i pro USA je důležité, aby pokračoval mírový proces,“ doplnila.
Spojené státy v pondělí oznámily, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí uvítal.
Evropská unie v pondělí uvedla, že se její postoj nemění a že se dál řídí výkladem, podle nějž je výstavba osad nelegální. V úterý americký postoj odsoudilo Rusko, podle něj nový přístup USA zvyšuje napětí v oblasti a podrývá právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnických aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že „okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené“.